RFID – tehnologija preteklosti in prihodnosti
Prva poznana uporaba identifikacije preko radijskih frekvenc (danes poznano kot RFID rešitve) se je zgodila še v času 2. svetovne vojne, ko so nemški, japonski, ameriški in britanski kontrolorji radarje uporabljali za prepoznavo približujočih se letal, ko so bila ta še kilometre stran. Edina težava tu je bila, da niso vedeli, komu ta letala pripadajo …
Zavrti se!
Nemci so kmalu ugotovili, da letalo lahko vpliva na obliko signala – če so piloti med letom letalo zavrteli v katerokoli smer so radarji zaznali spremembo v signalu, ki jim je povedala, da se vračajo njihova letala, ne pa letala zaveznikov. In to je v osnovi predstavljal prvi pasivni RFID sistem.
Aktivni RFID sistemi
Prvi aktivni RFID sistem pa so razvili britanci in ga poimenovali IFF – friend or foe oz. prijatelj ali sovražnik. Vsako britansko letalo so opremili z oddajnikom, ki je ob prejemu signala s tal pričel oddajati prepoznavni prijateljski signal. In točno tako delujejo današnji RFID sistemi – proti oddajniku je poslan signal, ki se ob prejemu signala prebudi in odbije ta signal (pasivni sistem) ali pa signal oddaja (aktivni sistem).
RFID danes
Podjetja danes RFID vse pogosteje uporabljajo v oskrbovali verigi, za sledenje posameznih proizvodnih predmetov ali proizvodnih orodij, sledenje obiskovalcev dogodkov, urejanje pristopa in dostopa (vstopnice, karte, identifikacijske kartice, …), za interaktivni marketing, natančno merjenje časa na tekmovanjih, v knjižničnih sistemih, za plačilne sisteme, ter tudi v inovativnih prodajnih tehnikah (skrb za artikle na policah, samodejno preverjanje zaloge s strani kupcev, prepoznava artiklov v garderobah, …).
V IDentiksu smo UHF tehnologijo že izkoristili za sledenje obiskovalcev na različnih dogodkih v okviru registracijske storitve IDE.konferenca. Že imate idejo kako bi jo uporabili vi?
Prijavi napako v članku