Prvi preizkus reaktivnega motorja na vodik je bil uspešen
Rolls-Royce in evropska letalska družba easyJet sta objavila, da sta uspešno preizkusila reaktivni motor na vodik – tehnologijo, za katero podjetja upajo, da bi lahko sčasoma pomagala odpraviti ali vsaj zmanjšati emisije toplogrednih plinov v letalskem prometu. Pred kratkim so opravili prvi uspešen preizkus, ki naznanjuje morebitno čistejšo prihodnost.
Letalstvo velja za eno izmed panog, kjer je najtežje doseči CO2 nevtralnost, saj je veliko težje izdelati električna letala kot električna vozila. Baterije, polnjene z obnovljivo sončno in vetrno energijo, so še vedno preokorne in neustrezne za dolge lete. Zato si letalske družbe in proizvajalci letal prizadevajo razviti letala, ki bi lahko poganjala čistejša goriva, kot je vodik, ki pri zgorevanju proizvaja vodno paro namesto ogljikovega dioksida.
Podjetji sta za test, izveden v Združenem kraljestvu, uporabili predelan letalski motor Rolls-Royce AE 2100-A. Evropski center za pomorsko energijo je priskrbel gorivo za preskus v obratu za proizvodnjo vodika in plimovanja Eday na Orkneyjskih otokih v Združenem kraljestvu. Ker je bil vodik proizveden z energijo vetra in plimovanja, spada pod t. i. zeleni vodik.
Tako Rolls-Royce kot easyJet sta se vsesplošno zavezala k zmanjšanju svojih emisij toplogrednih plinov. Pri tem jima bo v pomoč zeleni vodik, ki bi jima v teoriji lahko pomagal doseči podnebne cilje. Toda za zdaj zelenega vodika še vedno primanjkuje, proizvodnja pa je pregrešno draga. Nekatere vlade, vključno z administracijo predsednika ZDA, so začele z množičnimi naložbami za večjo proizvodnjo te dragocene surovine.
Medtem ko se zeleni vodik proizvaja z obnovljivo energijo, se danes večino vodika še vedno proizvaja z uporabo plina. To je del kontroverznosti, ko gre za označevanje vodika kot čistega goriva – v resnici je čist le toliko, kolikor je čist vir energije, uporabljen za njegovo proizvodnjo. Če se za proizvodnjo vodika uporablja plin, se pri procesu sproščajo emisije ogljikovega dioksida, ki segreva planet.
Druga velika ovira za letenje na vodikovo gorivo bo po mnenju Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov uvedba in certificiranje novih modelov letal. Za pogon na vodik je treba letala preoblikovati tako, da bodo vključevala večje rezervoarje za gorivo. Boeing 747 jumbo jet bi na primer potreboval več kot 1 milijon litrov vodika, da bi dosegel približno enak doseg kot 250.000 litrov reaktivnega goriva, poroča The Guardian.
Z upoštevanjem teh omejitev se zdi, da bo zeleni vodik na začetku najbolj uporaben za kratke lete. Poročilo Evropske unije iz leta 2020 ocenjuje, da bi potniška letala s pogonom na vodik za razdalje do 3.000 kilometrov lahko prišla na trg do leta 2035. To je pisano na kožo easyJetu, ki največ prometa ustvari na kratkih relacijah. Rolls-Royce, vodilni dobavitelj motorjev za poslovno letalstvo, šteje med svoje stranke več kot 400 letalskih družb. Vsaj še dve od teh strank – Boeing in Airbus – prav tako raziskujeta vodik kot alternativno čisto letalsko gorivo.
Prijavi napako v članku