Raziskava Kaspersky: Le vsak deseti uporabnik razume delovanje kriptovalut
Potrošniki imajo pomanjkljivo razumevanje o delovanju kriptovalut, kar je poglavitna ovira za njihovo široko uporabo. Do danes kar 81 % ljudi ni nikoli kupilo kriptovalute. To kaže, kako daleč je družba od splošnega sprejetja kriptovalut kot običajne oblike plačilnega sredstva ali naložbe. Številni ljudje, ki so sprva mislili, da vedo, v kaj se spuščajo, so se nato odločili, da kriptovalut ne bodo uporabljali. Skoraj petina (18 %) vprašanih je prenehala z uporabo zaradi tehnološke prezahtevnosti.
Pomanjkanja razumevanja vodi v nezaupanje potrošnikov
Približno tretjina vprašanih (31 %) meni, da so kriptovalute nestanovitne in bi se morale najprej ustaliti, da bi se odločili za njihovo uporabo. Potrošniki tudi dvomijo v dolgoročen obstoj kriptovalut. Tretjina (35 %) vprašanih je prepričanih, da so kriptovalute modna muha, s katero se ni vredno ukvarjati. Kljub temu je 14 % vprašanih dejalo, da čeprav kriptovalut trenutno ne uporabljajo, bi to želeli v prihodnosti. Vendar med potrošniki še vedno vlada strah, da kriptovalute predstavljajo tveganje za njihove finance. Približno petina anketirancev (19 %) pravi, da so doživeli hekerski napad na menjalnico kriptovalut, 15 % potrošnikov pa je postalo žrtev kriptovalutne prevare.
»Enako kot pri drugih kibernetskih grožnjah, tudi na področju kriptovalut nič ne more nadomestiti pozornosti posameznika. Če uporabniki želijo s kriptosredstvi poslovati na borzi, naj bodo pozorni na podatke za dostop do svojega računa. Če je cilj dolgoročna naložba ali uporaba kriptovalut kot plačilno sredstvo, naj jih varno shranjujejo in uporabijo več denarnic ali pa jih prerazporedijo med strojne in programske denarnice. Podjetja, ki poslujejo s kriptovalutami, tudi spodbujamo, da se učinkovito organizirajo in dokažejo, da lahko zaščitijo naložbe svojih strank,« pojasnjuje Vitaly Mzokov, vodja trženja v družbi Kaspersky.
Po letih preučevanja kibernetske varnosti v zagonskih podjetjih, ki se ukvarjajo s kriptovalutami, Kaspersky podjetjem na tem področju priporoča, da razvijalci upoštevajo najboljše varnostne prakse, uporabljajo preizkušene knjižnice pri sestavi pametnih pogodb in zagotovijo njihovo ocenjevanje s strani tretjih oseb in tako pravočasno odkrijejo potencialne ranljivosti. Za izboljšanje stabilnost in krepitev zaupanja v kriptovalute so partnerji družbe Kaspersky, kot je Merkeleon, razvili uradne tržne platforme, spletne dražbene platforme, menjalnice kriptovalut in plačilne sisteme za plačevanje s kriptovalutami.
»Kriptovalute zagotovo prinašajo koristi, vendar, kot lahko vidimo, številni potrošniki o njih niso dovolj seznanjeni zaradi zaskrbljenosti glede varnosti in delovanja tehnologije. Gre za pestro panogo, ki temelji na zaupanju. Zato je ključno, da podjetja, ki trgujejo s kriptovalutami storijo vse, kar lahko, za zaščito svojega omrežja in zagotovijo varnost in zaščito finančnih sredstev svojih potrošnikov,« je dejal Alexey Sidorowich, vodja prodaje in poslovnega razvoja pri družbi Merkeleon.
Do transparentne in močno zaščitene platforme za trgovanje s kriptovalutami in ponudbo kriptožetonov pa si lahko pomagate tudi s ponudbo Kaspersky Blockchain Security.
Prijavi napako v članku