Praktični primer uporabe AI v telekomunikacijah
Umetna inteligenca (AI) ponuja neslutene možnosti implementacije in razvoja, pa tudi vrsto izzivov in seveda rešitev, o katerih smo še nedavno lahko zgolj sanjali.
Leta 2022 se je v nekaj mesecih vse obrnilo na glavo
Umetna inteligenca in chatbot tehnologija sta se začeli razvijati že v sredini 20. stoletja, ko so znanstveniki začeli raziskovati možnosti ustvarjanja strojev, ki bi lahko posnemali človeško inteligenco. Razvoj umetne inteligence in chatbotov pa je doživel pravi preboj z rešitvami, ki jih je razvilo podjetje OpenAI, ko je leta 2022 lansiralo klepetalnega robota ChatGPT. Hitro je postal izjemno priljubljen in v nekaj mesecih dosegel več kot 100 milijonov uporabnikov.
Prav modeli podjetja OpenAI so pokazali, kako lahko generativna umetna inteligenca izboljša interakcijo med uporabniki in tehnologijo. Njihovi chatboti so sposobni razumeti in generirati naravni jezik, kar omogoča bolj tekoče in naravne pogovore. Do danes se je tekmi za razvoj čim boljšega AI modela pridružila večina svetovnih tehnoloških velikanov, ki kar tekmujejo, kdo bo prej predstavil ključno novost in prehitel konkurente. Med njimi so Google, Meta, Amazon in še bi lahko naštevali. To je spodbudilo številna podjetja, vključno s telekomunikacijskimi, da začnejo uporabljati umetno inteligenco za izboljšanje svojih storitev in uporabniške izkušnje.
Avtomatizirano in varno upravljanje telekomunikacijskih storitev
Tudi v slovenskem podjetju SoftNET, ki je pomemben igralec na področju telekomunikacijskih storitev za podjetja v Evropi, Aziji in Afriki, preizkušajo AI chatbot asistenta in AI glasovnega asistenta, ki omogočata popolnoma avtomatizirano in varno upravljanje telekomunikacijskih storitev. Nedavno so primer uporabe obeh asistentov v praksi predstavili tudi na konferenci BIZTOPIX.
Llama-3: srce inovacij
Oba produkta temeljita na naprednem inhouse Large Language Modelu (LLM), imenovanem Llama-3, ki je bil zasnovan z izjemnim poudarkom na varnosti podatkov. Model deluje kot zaščitni zid, ki preprečuje uhajanje uporabniških podatkov v zunanje generativne modele. Llama-3 je usklajen z najstrožjimi GDPR standardi in zagotavlja, da občutljivi podatki nikoli ne zapustijo nadzorovanega okolja.
Poleg varnosti pa Llama-3 omogoča tudi integracijo z različnimi internimi sistemi, kar odpira širok spekter praktičnih aplikacij. Uporaba dodatnega generativnega modela izboljša rezultate, da so za uporabnika bolj prijazni, pri tem pa ohranja vsebino v celoti skladno z varnostnimi standardi.
Praktična uporaba v živo: sklenitev naročnine brez človeškega posredovanja
Na Konferenci BIZTOPIX so v živo prikazali, kako lahko uporabniki sklenejo pogodbo za mobilno naročnino z uporabo AI chatbota popolnoma brez človeškega posredovanja.
Po izbiri želenega paketa je chatbot uporabnika povprašal po vseh potrebnih podatkih za sklenitev pogodbe. Tukaj v proces vstopi Llama-3, ki zbrane podatke sprejme, jih validira in posreduje internemu sistemu. Ta nato ustvari pogodbo in vrne povratni odgovor. Llama-3 nato odgovor posreduje drugemu generativnemu modelu, ki pripravi razumljiv in uporabniku prijazen odgovor. Uporabnik na svoj e-poštni naslov prejme pogodbo – skupaj s povezavo za oddaljen elektronski podpis.
V celotnem postopku ima uporabnik možnost kadarkoli preveriti stanje pogodbe. AI chatbot mu posreduje ustrezno informacijo in pogodbo po potrebi ponovno pošlje na njegov e-poštni naslov.
Podoben proces je SoftNET predstavil tudi z uporabo AI glasovnega asistenta, s katerim je uporabnik komuniciral prek mobilnega telefona. Asistent ga je na prijazen in intuitiven način vodil skozi vse korake za sklenitev pogodbe.
Celoten proces je avtomatiziran, hiter in zanesljiv, pri tem pa sledi vsem zakonsko določenim standardom. Ta rešitev dokazuje, na kakšen način lahko AI poenostavi kompleksne procese in jih naredi bolj dostopne ter uporabniku prijazne.
Sicer pa so AI modeli nadvse uporabni tudi za tehnično pomoč strankam, saj na primer svetujejo, kaj vse lahko naredimo sami, če je kaj narobe z računalnikom, telefonom, televizijo …. Interni chatboti pa bi lahko v prihodnosti postavljali omrežja, sisteme, delali sistemske integracije in podobno.
Prijavi napako v članku