Ples robotov kot sanje o prihodnosti
Kup strojev, ki med seboj komunicirajo in popolnoma samodejni proizvodni procesi – morda se sliši kot nekaj oddaljenega, a to je nova resničnost, saj tovarne prihodnosti postajajo del našega vsakdana.
Naraščajoča raven mrežnega povezovanja je logičen odgovor na visoke zahteve, ki se pojavljajo na področju proizvodnje in logistike. Pridobitev konkurenčnih prednosti je pomemben pristop “faster-better-everywhere (hitreje-bolje-kjerkoli)”. Uporabniki po vsem svetu namreč pričakujejo, da bo dostava čim hitrejša in pravočasna. In prav te zahteve bo izpolnjeval Rittal, ki bo v kratkem začel ponujati 24-urno dostavo po vsej Evropi. Za izpolnitev te obljube je vsak korak v njegovi proizvodnji del zelo zapletene vrednostne verige.
Prav v ta namen podjetje za proizvodnjo novega velikega ohišja VX25 “spotoma” preureja svoj proizvodni obrat v mestu Rittershausen in ga spreminja v tovarno prihodnosti za izdelavo ohišij. Obiskovalci so navdušeni nad novimi roboti za varjenje in rokovanje z izdelki. Polovica predelovalnih del je že zaključena, tovarna v skladu z industrijo 4.0 (IoT) pa naj bi bila končana do konca leta 2020. Skupna vrednost investicije znaša 120 milijonov evrov. “Imamo vizijo, da če bo stranka v Italiji naročila deset VX25 ohišij, bo naš sistem upravljanja proizvodnje v tovarni Rittershausen samodejno obveščen o naročilu in bo samodejno začel postopek proizvodnje,” pojasnjuje Carsten Röttchen, direktor mednarodne proizvodnje pri podjetju Rittal.
“Po osemnajstih mesecih ne bo nič izgledalo tako, kot izgleda danes,” pojasnjuje Röttchen. Vzrok te trditve je viden na koncu nove proizvodne linije: novo veliko sistemsko ohišje Rittal VX25. Ohišje je nadomestilo predhodno serijo velikih ohišij TS 8, ki so na svetovnem trgu dosegla velik uspeh, novo ohišje pa je veliko boljše od predhodnika.
Ohišje je bilo izdelano po številnih razpravah z uporabniki, obsežni znanstveni raziskavi uporabnikov iz Nemčije, ZDA in Kitajske ter po petih letih razvoja. Za stranke podjetja Rittal VX25 pomeni poenostavitev in velik prihranek časa. Prav tako je izjemno stabilen. Varno se na primer prilagodi tesno nameščeni nadzorni in stikalni opremi, ki se uporablja za nadzor proizvodnje avtomobilov ali težkih enot za shranjevanje energije vetrnih turbin.
Stalna preobrazba
“Z našimi inovacijami in novimi izdelki redno posodabljamo naše proizvodne zmogljivosti”, razlaga Carsten Röttchen. In takšni objekti se opremljajo korak za korakom. S preoblikovanjem podjetje izvaja zelo zahteven projekt – podoben preobrazbi. Če zdaj pogledate proizvodni obrat Rittershausen, je preobrazba jasno vidna. Trenutno se v prostorih izdelujeta dve veliki ohišji. Medtem ko se na tisoče ohišij TS 8 še vedno proizvaja na eni proizvodni liniji, se na drugi izdeluje nov sistem velikih ohišij Rittal VX25.
Boljša in hitrejša povezava
Kar se dogaja v tovarni Rittershausen, je samo začetek mrežno povezane tovarne – kar je znano tudi kot proizvodnja v skladu z “industrijo 4.0” (IoT). To je projekt, ki lahko veliko ponudi. “Večina avtomatizacije temelji na inteligentnih in omrežnih sistemih, ki razmišljajo vnaprej, samodejno načrtujejo in predvidijo scenarije vzdrževanja,” razlaga Norbert Peter, direktor proizvodnega obrata v mestu Rittershausen. Dodaja še: “Tako se lahko izognemo napakam ročnega vnosa in hkrati pospešimo stvari.” V svoji končni konfiguraciji se bo novo ohišje ‘razvijalo’ na različnih obdelovalnih sistemih z dolžino vsaj 70 metrov. Sistemi predstavljajo “okostje” novega sistema ohišij in vsebujejo ogromno strokovnega znanja podjetja Rittal. Od 70 novih varilnih robotov in robotov za rokovanje jih je bilo 30 prestavljenih v proizvodne stavbe in so že v obratovanju. Da bi stroji lahko med seboj komunicirali, na stotine senzorjev nadzira popolnoma samodejne proizvodne procese.
Pomen zaposlenih
Zaposleni so najpomembnejši člen, ki podpira masovni proces sprememb v tovarni. Tako gospod Röttchen kot gospod Peter se zavedata, kako predani so zaposleni, in da ta predanost ni nekaj samoumevnega. Med delom dokazujejo visoko stopnjo prilagodljivosti, na primer z dodatnimi izmenami ob koncih tedna. “Preoblikovanje ni tek na kratke proge za posamezne tekače, ampak maraton, ki ga teče celotna ekipa. Zaposleni odigrajo svojo vlogo s prepričanjem, kar zasluži veliko spoštovanja,” še dodaja Röttchen.
Več preberite na www.rittal.com. (P.R.)
Prijavi napako v članku