Pegatron: Tovarne groze, kjer izdelujejo iPhone in iPade
Podjetje Apple ima med uporabniki elektronskih naprav svojevrsten statusni simbol, saj so, vsaj kar se tiče oblike, daleč pred konkurenco. Kitajska organizacija za varstvo delavskih pravic China Labor Watch pa je pred kratkim razkrila, da se za bliščem izdelkov podjetja iz Cupertina, ki jih izdeluje partnersko podjetje Pegatron, skriva precejšnje število fizično in psihično izmučenih delavcev, ki delajo v nečloveških razmerah. Tu gre dejansko za tovarno, kjer se bo kmalu pričela množična proizvodnja tako težko pričakovanega cenovno ugodnega mobilnika iPhone 5C kot zmogljivejšega iPhone 5S.
Poročilo kitajske organizacije za varstvo delavskih pravic China Labor Watch razkriva, da delavci v podjetju Pegatron delajo tudi do trikrat več, kot je zakonsko dovoljeno, in sicer tudi do 69 ur na teden. Delavci za svoje delo ne prejmejo pravičnega plačila, delajo v zelo slabih razmerah in eno sobo si skupno deli kar 12 delavcev. Kitajska organizacija za varstvo delavskih pravic China Labor Watch je razmere v podjetju Pegatron označila celo za slabše od tistih, ki so pred slabim letom dni »vladale« v Applovi partnerski družbi Foxconn, kjer so nizko plačane delavce dobesedno zasužnjili zgolj zato, da bo podjetju iz Cupertina zagotovil zadostno količino mobilnikom iPhone 5.
Podjetje Apple seveda ni edino, ki revne in neizobražene kitajske delavce izkorišča za poceni proizvodnjo njihovih izdelkov in za kasnejše kopičenje dobičkov, so pa njegova partnerska podjetja do zaposlenih ena najbolj surovih in nehumanih. Računalniški gigant je javnosti že obljubil, da bo navedbe organizacije China Labor Watch preiskal in ukrepal, v kolikor se bodo izkazale za resnične.
Prijavi napako v članku