Pazljivo pri uporabi Androidov
Iz najrazličnejših razlogov se uporabniki pametnih naprav Android odločajo za nameščanje aplikacij s strani virov, ki niso uradni Google Play ali amazonova trgovina z aplikacijami. Takšno početje se lahko izkaže popolnoma uničujoče za napravo.
Podjetje Lookout, ki razvija storitve namenjene varnosti uporabe spleta in aplikacij, je objavilo poročilo o novem načinu širjenja škodljive programske opreme s strani razvijalcev. Več kot 20.000 aplikacij naj bi bilo okuženih s programom, ki se ne da odstraniti niti s pomočjo tovarniškega resetiranja pametnega telefona. Aplikacije, ki si jih uporabniki namestijo preko najrazličnejših virov, med katere ne spadata predhodno omenjeni Google Play in Amazon, ob namestitvi na pametni telefon prevzamejo tudi določene funkcije. Uporabniki tako na primer ne morejo zaustaviti samodejnega nameščanja aplikacij, ki jih sami niso namestili.
Način kako razvijalci preslepijo uporabnike je, da se aplikacije predstavljajo kot nekaj drugega. Pri tem gre za klone priljubljenih aplikacij kot sta Facebook in WhatsApp. Poleg tega, da škodljive aplikacije prevzamejo kontrolo nad pametnim telefonom jih je tudi nemogoče odstraniti. To pomeni, da v primeru namestitve škodljive opreme ne preostane nič drugega kot, da se uporabnik odpove pametnemu telefonu in si kupi novega.
Prijavi napako v članku