Označevanje in sledljivost alkoholnih pijač
Zahteve po zagotavljanju dodatnih informacij o sestavinah, energijski in hranilni vrednosti alkoholnih pijač so tudi ena glavnih novosti nove evropske zakonodaje (Uredba EU 2021/2117), ki bo stopila v veljavo 8. decembra 2023.
Z novo evropsko zakonodajo na področju označevanja in sledljivosti alkoholnih pijač (vina) si Evropska unija prizadeva poenotiti predpise, ki bodo s pomočjo zakonodaje zagotavljali potrošnikom bolj kakovostne informacije o hrani in pijači. Temu primerno je GS1 Slovenija organiziral konec lanskega novembra specialistični seminar, kjer so slušatelji spoznali prednosti 2D kodnih simbolov in značilnosti ter izzive, ki se pojavljajo pri označevanju in sledljivosti vseh žganih pijač, vina ter piva. Pri tovrstnih primerih se srečujemo z omejeno velikostjo etiket, kar kliče po premišljeni postavitvi potrebnih zapisov.
Več o označevanju alkoholnih pijač
Rešitev ponujajo tako imenovane »e-label« elektronske etikete, QR kode s povezavo na spletno stran s podatki o izdelku po standardu GS1 Digital link, kar so slušatelji podrobneje spoznali na seminarju. Udeleženci so prejeli še brošuro s priporočili GS1 za označevanje in sledljivost alkoholnih pijač, s katero se bodo lažje pripravili na spremembe ter si z dobrimi rešitvami zagotovili nemoteno poslovanje s kakovostnejšim zapisom podatkov. Velja dodati, da je GS1 Slovenija izdelal brošuro s priporočili za označevanje in sledljivost alkoholnih pijač na podlagi pregleda stanja preskrbovalne verige na področju alkoholnih pijač na slovenskem trgu in popisa lokalnih zakonodajnih zahtev oziroma posebnosti.
Prijavi napako v članku