Igre
31.08.2020 08:00
Posodobljeno 4 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Otroci in internet: Praktični nasveti za starše

Otroci in internet: Praktični nasveti za starše
Otroci in internet: Praktični nasveti za starše

Pomembno je, da se vsi skupaj zavedamo, da se vzgoja za medije dejansko prične že tisti trenutek, ko otrok prvič sede za računalnik oz. vzame v roko mobilni telefon ali igralno konzolo. Če ste starš, ste se v nekem trenutku skoraj gotovo vprašali, kako karseda najbolje zaščititi vašega otroka, ko se prvič sam odpravi na splet.

Danes je vsak tretji uporabnik interneta otrok. Kljub temu, da si brez interneta življenja ne predstavljamo, poleg tega nam internet resnično nudi ogromno priložnosti in prednosti, pa je na drugi strani tudi tista “črna” plat, nevarna plat predvsem za otroke in mladostnike. Ti se lahko hitro znajdejo pred neprimerno vsebino, lahko so žrtev spletnih napadalcev, ali celo žrtev kiber kriminalcev.

Kot že omenjeno lahko otroci med brskanjem po spletu zelo hitro naletijo na vsebino za odrasle, kjer je dostop do teh vsebin pogosto neomejen in nezaščiten. Na primer, 23 od 25 najbolj množično obiskanih odraslih spletnih strani v Veliki Britaniji od obiskovalca ne zahteva registracije ali kakršnekoli avtentikacije do dostop do pornografskih vsebin. Starševski nadzor spletne aktivnosti je v tem primeru nujno potreben.

Leta 2012 je Evropska komisija sprejela Evropsko strategijo, s katero dela internet bolj varen za otroke. Glede na EU program “Varen internet“, je glavni cilj Evropske komisije opolnomočiti tako otroke kot starše, da bi bili karseda kvalitetno obveščeni o trenutni orodjih za nadzor staršev. Poleg tega je za njih pomembno tudi to, da izberejo tista orodja, ki na najboljši možni način sovpadajo s potrebami uporabnikov. Tukaj je seveda potrebno opozoriti še na “novo” GDPR regulacijo, ki je v veljavo stopila maja 2018. Z novimi pravili so regulatorji naslovili pomembna vprašanja pri upravljanju s podatki otrok, predvsem pa so intezivno delali na starostni omejitvi (med 13 in 16 let, odvisno od posamezne države EU), pod katero potrebujejo obdelovalci podatkov privolitev staršev.

Priporočila o odgovorni rabi novih tehnologij

Spletni portal Safe.si je pripravil naslednja priporočila.


Do treh let:

V obdobju do starosti dveh do treh let ni priporočljivo, da imajo otroci stik z napravami z zasloni. V tem obdobju poteka intenziven razvoj možganov, razvija pa se tudi globinska zaznava. Njen razvoj naprave z zasloni motijo, ker ne omogočajo globinske zaznave. Razvija se tudi vid.

V tem obdobju otroci posnemajo odnos staršev do računalnika in mobilnega telefona.

Koristni napotki: Dvoletnika lahko spodbujajte k pridobivanju praktičnih izkušenj. Tipkanje po tipkovnici je za otroka lahko zabavno.

Predšolski otrok (3 do 6 let):

Programi za igro in učenje vzpodbujajo otroško radovednost in zanimanje. Strani z tekstovno vsebino, dolgočasnimi slikami ali izredno počasno animacijo kvarijo otroški interes za internet.

Koristni napotki:

  • Z otrokom izberemo primerne otroške spletne strani in jih shranimo pod priljubljene povezave.
  • Otroka pomagajte usmerjati po spletnih straneh. Na začetku je najbolje, da sami predlagate konkretne iskalne pojme, kasneje pa pustite otroka naj vse bolj kompleksne vsebine poskuša poiskati sam. Pri tem se bo postopoma naučil, da so »znanja iz realnega sveta« uporabna tudi na internetu in nam ga pomagajo razumeti in sprejeti kot nekaj vsakdanjega.
  • Čas od 3. do 6. leta je obdobje intenzivnega razvoja govora, zato priporočamo računalniške in spletne igre, ki vključujejo glasovno aktivnost otroka, npr. poimenovanje predmetov, ponavljanje besed, učenje otroških pesmi, poslušanje pravljic in podobno. Poučne so tudi različne interaktivne enciklopedije živalskega sveta ali časovni stroji.
  • Priporočljivo je, da v tem času že nastavimo programe za filtriranje vsebin, ki bodo otrokom omogočili brezskrbne obiske interneta. Pri tem ne pozabite, da vam tudi najboljši sistemi za filtriranje ne bodo nudili absolutne varnosti in je zato treba otroke naučiti pravilno iskati na internetu.

Šolski otrok (6 do 12 let):

Šolski otrok pridobi sposobnost branja in pisanja, kar omogoča širšo uporabo računalnika in interneta. Čas je za družinski dogovor o rabi interneta, ki naj velja za vse člane družine. Internet naj bo vir informacij, ki dopolnjuje interese otrok v realnem življenju. Naj ne postane otrokova glavna dejavnost ali »nadomestno« otroško dvorišče. Poleg igre postaneta računalnik in internet tudi izobraževalna pripomočka.

Koristni napotki:

  • Otroku pomagajmo pri iskanju informacij za domače naloge in šolske projekte.
  • Pomagajmo mu ob kreiranju lastnega elektronskega naslova.
  • Pokažimo mu svoj pregled elektronske pošte.
  • Nastavimo filtre za nezaželeno pošto.
  • Otrok naj ne odgovarja na elektronsko pošto neznanih pošiljateljev.
  • Podobno velja za sodelovanje v mladinskih forumih, klepetalnicah, družabnih omrežjih. Skupaj poiščimo mladim primerne ter ga seznanimo s spletno etiko. Otrok naj ne navezuje osebnih stikov z neznanci z interneta.

Adolescenca (nad 12 let):

Virtualni svet mladostnikom predstavlja dodaten vir informacij o sebi, spremembah, ki se jim dogajajo, vir informacij o oblikovanju samopodobe, tudi spolne identitete. Preko interneta iščejo stike in z njimi eksperimentirajo, hkrati pa ohranjajo že obstoječe stike s svojimi »realnimi« vrstniki. S pretirano kontrolo ali omejevanjem spletnih stikov bomo dosegli le upor najstnika ter izgubili dragoceni zaupni stik z njim. Odraslih, ki boste zgolj prepovedovali in kritizirali brez praktičnih osnov poznavanja interneta, namreč otrok ne bo resno sprejel in se bo počutil prikrajšanega.

Koristni napotki:

  • Poleg možnosti spolnih zlorab je pomembno, da najstnika opozorimo še na vrstniško nadlegovanje preko spleta.
  • Otroku jasno sporočimo, da mora reagirati na vse grožnje in da smo mu vedno pripravljeni pomagati.
  • Na internetu poiščemo portale za mlade, ki svetujejo s preverjenimi nasveti za mlade.
  • Tudi sami ohranimo elektronski in telefonski stik z najstnikom.
  • Najstnika poprosimo za nasvet pri uporabi programa, ki ga sami nismo vešči, in s tem pokažimo zanimanje in spoštovanje do njegovih spretnosti.
  • Trenutno je za mlade zelo privlačna uporaba spletnih družabnih omrežij. Pogovor o varovanju zasebnosti je tema, ki je tu ne smemo izpustiti.
  • V primeru težav ostanite mirni, saj vaše prestrašeno reagiranje ne bo prineslo nič dobrega, prav tako pa tudi ne ignoriranje problemov. Bodite radovedni in otroke povprašajte po njihovem virtualnem raziskovanju. Kadar vas kaj moti, se o tem pogovorite.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več

PLANET GV d.o.o.

Likozarjeva ulica 3, 1000 Ljubljana, Tel: 080 33 44
V podjetju Planet GV posameznikom in podjetjem v Sloveniji pomagamo do novih znanj in boljših poslovnih rezultatov. Živimo in delujemo v skladu s svojim sloganom »Povezujemo priložnosti«. Bogati ... Več
Zlati partner

Crayon

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 0597 87 142
Crayon je globalno podjetje, ki svojim strankam pomaga zgraditi komercialne in tehnične temelje za uspešno digitalno transformacijo v oblak. Ponujamo celovite IT rešitve migracij ... Več
Zlati partner

AVTERA d.o.o. – LINKSYS

Litijska 259, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 01 58 53 610
Linksys, internet - sinonim za kvalitetno mrežno opremo, ki zagotavlja stik s svetom. Zmogljiva, varna in zanesljiva oprema za dom in manjša podjetja. Rešitve, ki jih Linksys ponuja, ... Več