Operatorji: Triki in nasveti pri uporabi iskalnika Google
Na zelo popularnem iskalniku Google lahko s pomočjo nekaterih kratkih ukazov (operators) pridemo do še bolj relevantnih zadetkov, kot bi jih dobili, če jih ne bi uporabili. Za vas smo pripravili kar nekaj zanimivih:
1. Pri iskanju lahko svoj iskani niz obdate z narekovaji, s čimer boste Googlu dali ukaz, da naj vam za vaš besedni niz poišče zadetke, ki bodo imeli popolnoma enak vrstni red ter obenem tudi enako obliko. Če bi v iskalnik vpisali “smučarski skok”, bi dobili rezultate z natančno takšnim besednim nizom. Če pa bi omenjeni niz napisali brez narekovajev, bi vam iskalnik vsilil ogromno strani, ki vsebujejo tudi niz smučarski skoki.
2. Googlu lahko ukažete, iz katere strani naj vam izpiše zadetke. Če želite, da vam iskalnik izpiše zadetke iz spletnih strani ameriškega CNN-a, ki se tičejo predsednika Obame, vtipkajte Obama site:cnn.com. Iskano besedo (v našem primeru Obama) lahko vpišete tudi na koncu. Če bi morda radi dobili izpisane zadetke samo iz slovenskih strani, vtipkajte Obama site:.si. Seveda lahko napisano vrhnjo domeno po želji zamenjate tudi s kakšno drugo (.com, .net …).
3. Google nam omogoča tudi izločanje strani, ki vsebujejo določeno besedo. Če želite poiskati strani, ki govorijo o računalnikih, a ne o tabličnih računalnikih, vtipkajte računalniki -tablični. Zelo pomembno je, da vezaj ne združuje določeni besedi (na primer Hewlett-Packard), kajti v tem primeru iskalnik ne izloči nobene besede.
4. Iskalniku lahko ukažemo, da izbira med dvema ali večimi alternativami. To storimo tako, da uporabimo operator OR (obvezno napisan z velikimi tiskanimi črkami). Če želite dobiti izpisane strani, ki se tičejo volitev iz let 2002 in 2007, vtipkajte volitve 2002 OR 2007. V kolikor bi operator OR izpustili, bi iskalnik izpisal strani o volitvah, na katerih sta omenjeni obe letnici.
5. Iskalnik lahko uporabimo tudi namesto kalkulatorja oziroma kot pretvornik. Osnovne aritmetične operacije +, –, * in / lahko uporabite preprosto tako, da vpišete na primer 10 * 24 in iskalnik vam bo zmnožil števila. Iskalnik vam lahko s pomočjo ukaza of tudi izračuna iskani odstotek pri določenem številu. Če vas na primer zanima, koliko so 4 odstotki od števila 200, morate vpisati 4 % of 200. Iskalnik je zelo uporaben tudi pri pretvarjanju merskih enot in valut, kar nam omogoča ukaz to. Moramo pa biti pozorni, da enote oziroma valute pišemo v angleškem jeziku. Če bi radi izvedeli, koliko miligramov je 5 kilogramov, vtipkajte 5 kg to mg oziroma 5 kilograms to 5 milligrams. Na enak način lahko pretvarjate tudi denarne valute, le da namesto merske enote vpišete valuto.
Oglejmo si na kratko še nekatere druge načine iskanja, ki smo jih izbrali za vas:
filetype:
Iskanje spletnih strani z datotekami v želeni obliki (avtomobili filetype:pdf).
link:
Iskanje spletnih strani s povezavo do naše vpisane spletne strani (link:apple.com).
define:
Iskanje spletnih strani z definicijami angleških besed (define:country).
info:
Iskanje spletnih strani s kratkimi informacijami o vpisani spletni strani (info:racunalniske-novice.si).
related:
Iskanje spletnih strani s podobno vsebino (related:cnet.com).
allinanchor:
Iskanje spletnih strani, pri katerih nas naše vpisane besede preusmerijo na podstran oziroma drugo spletno stran (allinanchor:karte).
allintitle:
Iskanje spletnih strani z želenimi besedami v naslovu (allintitle:smučanje).
intitle:
Iskanje spletnih strani z želenimi besedami v naslovu in med tekstom (zanesljivost intitle:asus).
allinurl:
Iskanje spletnih strani z želenimi besedami v URL naslovu (allinurl:microsoft).
inurl:
Iskanje spletnih strani z želenimi besedami v URL naslovu in med tekstom (ljubljana inurl:silvestrovanje).
Prijavi napako v članku