Odsluženi aparati kot modelirni material
Dijaki gimnazije Velenje na delavnicah Igriva arhitektura iz delov odsluženih električnih in elektronskih odpadkov (OEEO), med njimi tudi odsluženih gospodinjskih aparatov Gorenje, sestavljajo maketo mesta Velenje in se ob tem seznanjajo z njegovo industrijsko dediščino. Mesto Velenje, ki je kot mesto moderne pričelo nastajati leta 1958 in je do danes zraslo v sodobno slovensko mesto in spomenik modernizma, je nastalo zaradi industrije, industrija pa v delavnicah Igrive arhitekture mesto ponovno izgrajuje. Dijaki skozi delavnice svoje znanje o Velenju, njegovi arhitekturi in pomenu mesta Velenja v slovenskem modernizmu ter o povezavi med razvojem industrije in Velenja, te dni pridno nadgrajujejo. Delavnice so zasnovane tako, da promovirajo mesto Velenje, izobražujejo o njegovem nastanku in poudarjajo pomen industrije v njegovem razvoju.
ZEOS je podpornik akcije
Podpornik akcije je naše hčerinsko podjetje ZEOS, ki se ukvarja z zbiranjem in predelavo odpadne električne in elektronske opreme. Za izvedbo delavnice so darovali pokrove in stranice velikih gospodinjskih aparatov, ohišja računalnikov, tiskana vezja, matične plošče iz računalnikov in še mnogo drugih frakcij, ki izidejo iz segmenta OEEO. Vsega skupaj so darovali preko 800kg frakcij, ki jih bodo po končanju delavnice ponovno prevzeli in vrnili v proces predelave in reciklaže. Na zaključnem dogodku, ki se bo odvil 15. novembra, ob 15. uri, pa bodo pred Galerijo Velenje na ogled postavili tudi vozilo E-transformer, s katerim predstavljajo pomembnost pravilnega ravnanja z elektronskimi odpadki.
Kaj je E-transformer
E-transformer je multimedijsko vozilo, ki ima na strehi sončno elektrarno in na izviren in zanimiv način predstavlja ločevanje in ponovno uporabo e-odpadkov. Gre za odslužene električne aparate, mobilne telefone, baterije in sijalke. Elektronski in električni odpadki namreč niso enoviti odpadki, pač pa so sestavljeni iz različnih delov. Mnogi vsebujejo redke surovine, drugi za okolje nevarne sestavine. Če jih oddamo na ustrezna zbirna mesta, omogočimo ustrezno predelavo ter privarčujemo surovine in energijo. V vozilu se nahaja prava potujoča razstava – na ogled so sestavni deli velikih in malih gospodinjskih aparatov, mobilnih telefonov, televizorjev in raznovrstne e-oprema. Ti aparati so razstavljeni v obliki »eksplozijskih sestavnic«, od najmanjšega do največjega dela, tako da si lahko vsak obiskovalec ogleda notranjost aparata.
O konceptu delavnic Igriva arhitektura
Koncept delavnic so si zamislili v zavodu Metro SR, vodita pa jih dr. Mojca Furman Oman, Metro SR in Andreja Džakušić, samostojna umetnica. Delavnice nosijo naslov »mesto … industrija … mesto«, njihov koncept pa je sledeč: Velenje, sodobno slovensko mesto in spomenik modernizma, je nastalo zaradi industrije, industrija pa v delavnicah mesto ponovno izgrajuje. V delavnicah udeleženci iz sestavnih delov odsluženih industrijskih izdelkov (vezja, procesorji, matične plošče, žice) sestavijo maketo modernega mesta po principih urbanističnega načrtovanja. Delavnice so zasnovane tako, da promovirajo mesto Velenje, izobražujejo o njegovem nastanku in poudarjajo pomen industrije v njegovem razvoju. Rezultat delavnic je nastajajoča maketa mesta, ki se postopoma izgrajuje od ponedeljka do petka. Kako industrija v delavnicah Igriva arhitektura ponovno izgrajuje mesto si lahko ogledate na spletni strani zavoda Metro SR.
Vabljeni, da se nam pridružite na zaključku delavnic v petek, 15.11.2013 ob 15. uri, ko bo na ogled postavljena končna maketa mesta ter E-transformer podjetja ZEOS.
Prijavi napako v članku