Obnovljeni računalniki so hit – s povprečnim prihrankom okoli 40 odstotkov
Vse več posameznikov in podjetij spoznava, da je obnovljena računalniška oprema s pravim posegom strokovnjakov kot nova, le da zanjo odštejejo manj. Obnovljen, očiščen in s pravimi orodji preverjen računalnik uporabniku služi še dolgo po nakupu.
Podjetje Insis iz Nove Gorice zaradi dolgoletnih izkušenj v tem poslu ve, kako se stvarem streže. Večino računalnikov odkupijo od podjetij, ki zaradi lizinških pogodb po določenem obdobju naprave menjajo. To so naprave, ki potrebujejo spretno roko strokovnjaka – in že so kot nove. Ko zanje primerno poskrbijo, jih prodajajo v svoji spletni prodajalni Pocenipc.com in v trgovini v Novi Gorici, sodelujejo pa tudi s partnerskimi podjetji doma in v tujini. Direktor in večinski lastnik podjetja Tomi Curk pojasnjuje, da razlike v kakovosti novega in obnovljenega računalnika skorajda ni.
Vse bolj priljubljena odprta embalaža
Je pa kakovost oziroma predvsem videz naprave odvisen od računalnika do računalnika, kar je na njihovi spletni strani transparentno označeno. »Odprta embalaža« so praktično novi računalniki iz neprodanih zalog, sejmov ali pa imajo manjše vizualne napake kjer razlike z novimi napravami niso opazne. Naprave so dodatno testirane, ugodnejše in pripravljene za takojšnjo uporabo!
Obnovljene naprave pa so razdeljene po razredih od A+, pri katerem znaki uporabe niso opazni, preko A in A- z eno večjo in eno manjšo napako, na primer prasko na ohišju, sledi razred B, v katerega sodijo računalniki z izrazito opaznimi napakami, kot so poškodovano ohišje in vidne napake na zaslonu.
Največ prodajo računalnikov v razredih A in A-, torej tistih, ki nimajo resnih napak, njihova notranjost je brezhibna, uporabnik pa sprejme kompromis pri kakšni praski na ohišju.
Opazno je v zadnjih letih poskočila prodaja računalnikov z odprto embalažo – za kar okoli 30 odstotkov.
Kaj pa blagovne znamke? Curk pravi, da imajo uporabniki najraje HP, Lenovo, Dell, pa tudi Asus, Acer in Fujitsu.
Kakšni so prihranki?
Pri odprti embalaži so prihranki najmanjši, a gre za skoraj nov računalnik. Kupec prihrani med 20 in 30 odstotki. Pri obnovljenih računalnikih so prihranki večji – od 30 do 70 odstotkov. Pocenipc.com kupcem zagotavlja najmanj 12 mesecev garancije na vso opremo z možnostjo podaljšanja do tri leta.
Curk omeni, da so lani obnovili in prodali okoli 5000 prenosnih in namiznih računalnikov ter monitorjev, pri tem pa je bil povprečen prihranek ob nakupu okoli 40 odstotkov.
Ne gre le za finančni prihranek, temveč tudi za zeleno ravnanje, saj »z daljšanjem življenjske dobe izdelkov privarčujemo več kot milijon kilogramov fosilnih goriv na leto«.
Z vse večjim zavedanjem pomena krožnega gospodarstva in bojem proti elektronskim odpadkom lahko sklepamo, da bo trend ponovne uporabe v prihodnjih letih še rasel.
30-odstotna rast prihodkov
V letu 2022 je podjetje Insis beležilo 30-odstotno rast prihodkov, kar je v večini posledica strateških usmeritev tako nabave kot izvoza v EU in tretje države. Kar tretjina teh prihodkov je bila izvozne narave. Priložnost za podjetja, kot je Insis, je predvsem v državah, v katerih je okoljska ozaveščenost prebivalstva večja.
Zanimivo je tudi dejstvo, da Insis kar 60 odstotkov izdelkov proda partnerskim podjetjem, ki prodajajo računalniško opremo. Tudi večjim tujim platformam z milijardnimi prihodki. Sodelujejo s ponudniki obnovljene opreme v Nemčiji, Franciji in na Danskem.
Ne spijo na lovorikah
Podjetje pa sploh ne pomisli, da bi zaspalo na lovorikah, tako so vzpostavili proces popolne obnove elektronskih naprav, od baterij do ohišij do matične plošče. Gre za obstoječe tehnologije oziroma komponente, inovativni del pa je proizvodnja nove naprave pod lastno blagovno znamko. Curk pričakuje, da bodo testne naprave poslali na trg že v prvi polovici prihodnjega leta.
Tudi v poslu pa ne zanemarjajo družbene odgovornosti. Med korono so pomagali osnovnim šolam, ki jim je kronično primanjkovalo opreme, tako da so jim donirali prenovljene osebne računalnike. Dobrodelno noto so ohranili še danes, tako da z donacijami redno sodelujejo z različnimi institucijami.
Prijavi napako v članku