Novi reCAPTCHA ne zahteva klika!
Podjetje Google je že daljnega leta 2007 uvedlo poseben sistem za preverjanje istovetnosti uporabnikov reCAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), ki je prijazen do uporabnikov, a hkrati izjemno trdovraten za programske robote. Pri njem mora uporabnik le klikniti v okence in potrditi, da ni robot. Takoj za tem Googlov sistem preveri, kako je potekal premik miške, kakšen je IP naslov naprave in še nekatere druge ključne podatke. Na podlagi tega se odloči, ali je z uporabnikom »vse v redu«, ali je potrebno dodatno preverjanje pristnosti (na primer klikanje na kvadrate v prikazani sliki).
Čeprav so uporabniki z Googlovim sistemom reCAPTCHA relativno zadovoljni, so se pri tehnološkemu gigantu odločili, da ga bodo nekoliko posodobili. V osnovi bo enak, le da bo deloval v ozadju, kar pomeni, da bo ta za uporabnika neviden. To pomeni, da se bo prepoznava uporabnika izvedla povsem samodejno, za to pa bodo poskrbeli namenski algoritmi. Tretja različica sistem reCAPTCHA se bo dejansko zanašala na analizo tveganja z namenom da ugotovi, ali je v ozadju poteka sumljiv prenos podatkov, ki ga ustvarjajo roboti.
Nova različica sistema reCAPTCHA deluje v ozadju spletne strani in neprestano ocenjuje »vedenje« uporabnika z ocenami od 0.1 (slabo) do 1 (dobro). Upravljavec spletne strani pa se na to odloči, kdaj bo »sprožil«, na volj pa ima tri možnosti uporabe novosti. Prva je ta, da sam določi mejo, kjer se zahteva dodatno preverjanje, kot je na primer dvostopenjsko preverjanje. Druga možnost je povezava ocene sistema reCAPTCHA s podatki, ki podjetju Google niso dosegljivi, kot je na primer profil uporabnika in zgodovina opravljenih nakupov. Tretja možnost pa je neposredna uporaba sistema reCAPTCHA za učenje lastnega sistema za boj proti spletnim goljufom, pri čemer je mogoče uporabiti tako lastne rešitve kot tuje rešitve.
Prijavi napako v članku