»Nič juhe zate!« – nasveti za oglaševanje preko spletne pošte
Vsakdo izmed nas verjetno pozna eno izmed najbolj priljubljenih humorističnih nadaljevank 90ih, Seinfeld. Čeprav serija sama po sebi ni povezana z oglaševanjem, in ni najboljši vir praktičnih nasvetov, pa se vseeno lahko iz njenih nadvse zabavnih, včasih že absurdnih »štosov« marsikaj naučimo.
»Nič juhe zate!«
Nedvomno najbolj znana izjava, ki se še vedno uporablja tudi v medosebnem komuniciranju, izhaja iz epizode Jušni nacist (»The Soup Nazi«, 7. sezona, epizoda 6). Glavni lik, Jerry Seinfeld, je nadvse oboževal prodajalno juh sredi New Yorka, kjer so po njegovem mnenju prodajali juhe, ki jih nisi mogel jesti stoje, ker so ti kolena enostavno klecnila od božanskega okusa. Toda obstaja težava. Kot je Jerry pojasnil prijateljici Elaine, je lastnik in vodja prodajalne, izjemno temperamenten človek, ki ima še posebej stroga pravila pri naročanju hrane, uvedel nova pravila. Znana pravila so se glasila: “Vrsta se mora ves čas premikati! Izberite si svojo juho! Pripravite denar! Po naročilu se premaknite skrajno levo!”. Kdorkoli ni upošteval navodil, oziroma je iz kakršnega koli razloga ugovarjal pri naročilu, je bil deležen ostrega pogleda in besed: »Nič juhe zate!«, ali v izvirniku: »No soup for you!«.
Se sprašujete, kako bi ta zabavni odlomek lahko povezali z našim vsakdanjim življenjem in bržkone tudi s poslovnim?
Držanje določenih pravil in že ustaljenih praks nam nudi najbolj varen način poslovanja, če le ne želimo tvegati več. Tveganje se sicer lahko v določenih primerih obrestuje, vendar pa so lahko negativne posledice toliko bolj neprijetne. Zato se je tudi pri oglaševanju s spletno pošto dobro držati pravil in oglasno pošto pisati premišljeno in natančno. Morebitno kršenje (ne)napisanih pravil interneta in ponudnikov e-mail storitev lahko posledično vplivata na ugled oglaševalca, torej vas kot pošiljatelja oglasne pošte, poleg tega pa se lahko kaj hitro znajdete v posebni mapi nezaželene internetne pošte, bolje poznani tudi kot »spam«. V tem primeru bi ostali brez juhe, kot bi rekel Jušni nacist.
Da bi se temu izognili, se je dobro držati naslednjih pravil e-mail oglaševanja:
- Ustvarite uporabniku prijazen onboarding program, ki bo vzpostavljal odnos z novimi potencialnimi naročniki
- Nastavite možnost potrditvenega e-maila, s pomočjo katerega bi se prejemniki strinjali in tudi v bodoče dovoljevali sprejemanje vaše oglasne pošte
- Izdelajte svoje predloge tako, da bo njihov prikaz ustrezen tako na zaslonih računalnikov, kot tudi na tablicah in mobilnih telefonih
- Nastavitev ciljne zmogljivosti pošiljanja oglasne e-pošte in redno spremljajte ter ocenjujte rezultate, s ciljem nenehnega izboljševanja
»Prodajalec juh« je v seriji vsekakor strogo stal za svojimi napisanimi pravili, kar se mu je tudi obrestovalo. Držanje pravil pa je bilo zelo priporočljivo tudi za vse lačne stranke, saj so le tako brez težav in možne odslovitve prišle do juhe. Ključnega pomena pri prodajanju naših storitev pa je tudi to, da verjamemo vanje.
Kljub temu, da je Seinfeld humoristična serija, snemana med letoma 1990 in 1998, je vsekakor še vedno aktualna in kot smo videli, vsebuje tudi nekaj koristnih nasvetov, ki jih lahko prevedemo v nasvete za oglaševanje preko spletne pošte. Če se jih boste držali, boste imeli manj možnosti, da boste ostali lačni.
Prijavi napako v članku