Mariborčanki so denar pobrali čez noč
Bankomati so že od nekdaj zelo priljubljena tarča kriminalcev, ki za izvajanje zlonamernih dejavnosti uporabljajo tako imenovane »skimming« naprave, saj jim omogočajo prestrezanje magnetnega zapisa kreditne kartice in zajem varnostne kode PIN. Za prestrezanje magnetnega zapisa poskrbi poseben bralnik, medtem ko se za zajem varnostne kode PIN uporablja miniaturna kamera. Tovrstna oblika kriminala je seveda prisotna tudi pri nas, največ nameščenih »skimming« naprav pa policija beleži na območju Ljubljane, sledijo Maribor, Celje in Koper. V zadnjih štirih letih pa so bili primeri namestitev obravnavani tudi na območju Murske Sobote, Kranja, Novega mesta in Nove Gorice.
Zaradi »skimming« naprave pa je bila nedavno oškodovana Mariborčanka, ki je na mobilni telefon začela prejemati verižna kratka sporočila SMS o zavrnitvi dvigov denarja, in sicer z različnih predelov po vsem svetu. Ženska je bila dejansko žrtev kiberkriminala oziroma zlorabe bančne kartice, zlorabo pa ji je uspelo prekiniti s klicem na Bankart ob 4. uri zjutraj. Od skupno šestih zaporednih poskusov v eni noči sta jim vendarle uspeli dve transakciji, pobrali pa so ji dobrih sto evrov. Če pa kartica ne bi bila pravočasno preklicana, bi ji po vsej verjetnosti lahko z bančnega računa pobrali bistveno več denarja.
Kaj storiti, če ugotovimo zlorabo svoje kartice? Čim hitreje moramo preklicati svojo kartico pri podjetju Bankart, sum zlorabe pa moramo nato pisno prijaviti matični banki najpozneje v petih delovnih dneh od preklica kartice. Pisno reklamacijo moramo pri matični banki vložiti v roku osmih delovnih dni. Zlorabo je seveda priporočljivo prijaviti tudi policiji.
Prijavi napako v članku