Nanodelci škodljivi za možgane?
Pred nekaj leti so raziskovalci kalifornijske fakultete UKLA in fakultete iz San Diega v sodelovanju z zdravstveno ustanovo Veterans Affairs Medical Healtcare System opravili nadvse zanimivo raziskavo. Ta je pokazala, da nanodelci škodljivo vplivajo na zdravje ljudi. Kot najbolj nevarni so se takrat izkazali delci železovega oksida s premerom manjšim od 10 nanometrov. Ti so namreč zavirali rast živčnih celic. Nanodelci s premerom, manjšim od 200 nanometrov, so v človeškem telesu povzročali sprostitev strupenih kisikovih radikalov, ki so škodovali dihalnemu aparatu.
Ker nanodelci vse pogosteje zahajajo v naše vsakdanje življenje, so njihovo škodljivost pričeli proučevati še raziskovalci Plymouthske univerze v Angliji. Ti so pod drobnogled vzeli nanodelce titanovega oksida, ki se danes uporabljajo že v številnih izdelkih, in sicer v barvah, vitaminih in izdelkih za osebno higieno, kot so sončne kreme in ženska kozmetika. Nanodelce titanovega oksida naj bi kmalu pričeli uporabljati celo v proizvodnji prehrambnih izdelkov. Upajmo, da do tega ne bo prišlo, saj je titanov oksid vse prej kot nedolžen za zdravje živih organizmov.
Raziskovalci Plymouthske univerze so namreč v raziskavi ugotovili, da titanov oksid povzroči poškodbo možganov in drugih delov centralnega živčnega sistema. Nevarnim nanodelcem so bile izpostavljene sladkovodne ribe. Na njihovih možganih so raziskovalci odkrili tako majhne luknjice kot odmrle možganske celice. Raziskovalci Plymouthske univerze so prepričani, da nanodelci titanovega oksida škodujejo človeškim možganom in centralnemu živčnemu sistemu na enak način kot zastrupitev z živim srebrom. Zaradi uspeha preizkusa so raziskovalci napovedali še natančnejše raziskovanje vpliva nanodelcev na zdravje ljudi in živali.
Prijavi napako v članku