Na Kitajskem odpoklicanih več kot 1,6 milijona Tesla avtomobilov
Zaradi težav s krmilno programsko opremo in sistemi za zaklepanje vrat je Tesla primorana odpoklicati več kot 1,6 milijona avtomobilov. Napaka je prisotna na modelih S, X, 3 in Y ter 7538 uvoženih vozil.
Ker je težava programske narave, lastnikom ne bo potrebno svoje električne konjičke peljati v salon ali na servis. Tesla naj bi napako odpravila preko posodobitve programske opreme na daljavo (OTR). Časovnica popravka še ni znana.
Ni prvič, da je Tesla morala rešiti programsko zagato svojih vozil. Prejšnji mesec so v ZDA morali odpoklicati 2 milijona avtomobilov, ki so imeli težave s programsko opremo avtopilota. Maja lani so zopet kitajski lastniki imeli težave s sistemom za pospeševanje in zaviranje.
Leta 2022 so morali odpoklicati 128.000 vozil zaradi težav z inverterjem zadnjega motorja.
Čeprav bo napaka rešena na daljavo, je situacijo kitajski regulator SAMR (State Administration for Market Regulation) vseeno označil kot odpoklic.
Tesla bo izdala posodobitev programske opreme preko zraka za skupno 1.610.105 vozil, vključno z uvoženimi modeli S in X ter na Kitajskem izdelanimi modeli 3 in Y, izdelanimi med letoma 2014 in 2023, je navedel kitajski regulator SAMR.
Popravek bo odpravil težave s funkcijo samodejnega vodenja in posledično zmanjšal možnost nesreč.
»Pri vozilih v okviru tega vpoklica lahko voznik ob vklopljeni funkciji samodejnega krmiljenja napačno uporabi funkcijo kombinirane asistirane vožnje druge stopnje, kar poveča tveganje trčenja vozila in ogrozi varnost,« je pojasnil kitajski regulator.
Ločeno bo Tesla nadgradila tudi programsko opremo za 7.538 avtomobilov modelov S in X, da bi odpravila težavo z vrati, ki se lahko odklenejo ob trčenju.
Pogoste programske težave niso dobra novica za ameriškega velikana. Pred kratkim ga je po prodajnih številkah prehitel kitajski proizvajalec BYD, zato bo morala Tesla čimprej odpraviti omenjene napake in v prihodnje poskrbeti, da do tovrstnih napak ne pride.
Kitajska je zelo pomemben trg za Teslo, kjer so doslej s subvencijami pridno nabirali nove lastnike. Tesla je v Šanghaju tudi zgradila prvo gigatovarno, ki je v 2023 proizvedla 947.000 avtomobilov.
Tudi Kitajska si želi, da bi do 2035 večina prometnega parka bilo električnega, pri tem pa se razumljivo med drugimi zanaša tudi na Teslo.
Prijavi napako v članku