Saga Twitter-Musk je dobila nov šokanten preobrat. Musk odstopa od nakupa Twitterja
Tudi najbogatejši človek na svetu ne more enostavno odkorakati od enega najdražjih prevzemov. Twitter se ne da in je že naznanil tožbo, s katerim želijo prisiliti Elona Muska, da izpolni svoje obveznosti.
Naj spomnimo, da je Twitter 25. aprila sprejel ponudbo Muska za prevzem platforme v vrednosti 44 milijard dolarjev. To je bil tudi začetek dolgih in dramatičnih pogajanj, ki je v petek, 8. julija, doživel končni razplet.
»Gospod Musk odpoveduje pogodbo o združitvi, ker Twitter krši številne določbe v pogodbi in ker je podal lažne in zavajajoče predstavitve, na katere se je gospod Musk skliceval, ko je sklenil pogodbo o združitvi, in bo verjetno utrpel materialno škodo,« so zapisali Muskovi odvetniki na Twitterju.
Ali bo o zmagovalcu odločalo sodišče?
Odstop od dogovora ne bo preprost. V skladu s 95-stransko pogodbo o nakupu, vloženo pri ameriški komisiji za vrednostne papirje in borzo, bo moral Musk dokazati, da je Twitter kršil prvotno pogodbo. V nasprotnem primeru ga čaka kazen oziroma nadomestilo v vrednosti milijarde dolarjev. Twitter prav tako lahko uporabi posebno klavzulo v dogovoru, t. i. »posebna uspešnost« (angl. specific performance), ki upravi omogoča, da sodišče prosi za prisilno zaključitev dogovora pod dogovorjenimi pogoji.
Twitter je že v petek sporočil, da v podjetju nameravajo tožiti najbogatejšega Zemljana in da so prepričani v zmago.
»Upravni odbor Twitterja je zavezan zaključku transakcije po ceni in pogojih, dogovorjenih z gospodom Muskom, in namerava nadaljevati pravne postopke za uveljavitev pogodbe o združitvi,« je v tvitu dejal Bret Taylor, predsednik odbora pri Twitterju.
Twitter saga se je poglobila, ko so Musk in njegova ekipa obtožili Twitter, da je zamolčal ključne podatke o številu »spam« profilov na platformi. Twitter je prejšnji teden razkril, da dnevno blokirajo več kot milijon lažnih profilov oziroma profilov, ki so ustvarjeni za širjenje neželene (spam) pošte.
Muskovi odvetniki Twitterju očitajo, da kljub večkratnim zahtevam in prošnjam odgovorni v podjetju niso posredovali informacij o postopkih revizije neželenih in lažnih računov. »Twitterju ni uspelo ali pa je zavrnil posredovanje teh informacij. V nekaterih primerih je Twitter ignoriral zahteve gospoda Muska, v drugih pa jih je zavrnil iz razlogov, ki se zdijo neupravičeni. Včasih pa je posredoval nepopolne ali neuporabne informacije,« še piše v sporočilu Muskove ekipe.
Musk že dalj časa vztraja, da so te informacije temeljne za Twitterjevo poslovno in finančno uspešnost ter za dokončanje združitve.
Kaj je pravi razlog za odstop Muska od pogodbe?
Musk bi s prevzemom imel nadzor nad družbenim omrežjem z več kot 200 milijonov uporabnikov po vsem svetu. Ustanovitelj Tesle je večkrat javno kritiziral Twitter. Po sklenitvi dogovora pa je napovedal kar nekaj sprememb: omilitev vsebinskih omejitev, osvoboditev platforme lažnih in avtomatiziranih računov, odmik od modela prihodkov, ki temelji na oglaševanju in še več podobnih reform.
13. maja je Musk objavil, da je dogovor »na čakanju«, medtem ko je čakal na podatke, ki podpirajo trditve Twitterja, da je manj kot 5 % lažnih uporabnikov. Musk je trdil, da je številka bližje 20 % in vztrajal, da Twitter dokaže verodostojnost svojih podatkov.
Izvršni direktor Twitterja, Parag Agrawal, je poskušal razbliniti Muskove dvome, vendar je za njegova prizadevanja od Muska dobil le všeček (emoji) v obliki kakca.
Na Twitter sferi pa se pojavljajo tudi namigovanja, da »boti« oziroma lažni računi niso pravi razlog za Muskov odstop od dogovora. Ti naj bi bili le krinka za prikrito prodajo Teslinih delnic, katerim se je iztekal rok prodaje. To je teorija Josha Wolfa, soustanovitelja podjetja Lux Capital, ki je svoja namigovanja izrazil v petkovem tvitu. Wolfe je prikazal, kako bo Musk tudi po plačilu nadomestila v vrednosti milijarde dolarjev, še vedno bogatejši za več kot 7 milijard, ki jih je pridobil po prodaji pretečenih Tesla delnic.
Prijavi napako v članku