Računalništvo, telefonija
16.10.2012 20:53
Posodobljeno 13 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Modernizacija Telekomovega sistema central za mednarodni promet

V Telekomu Slovenije so po skoraj 21 letih delovanja zamenjali mednarodne telefonske centrale IX1 Ljubljana, IX2 Maribor in centralo VOIP IX3 Ljubljana, ki so omogočale mednarodni fiksni in mobilni telefonski promet. Prvi dve sta bili centrali EWSD, namenjeni klasični telefoniji. Nadomestili so jih z novima centralama IX LJ in IX MB, ki temeljita na najmodernejši tehnologiji za kombinirano podporo TDM/VOIP. Za dolgoročno zagotavljanje čim večje zanesljivosti in varnosti delovanja sta zgrajeni z georedundančno postavitvijo sistemov v Ljubljani in Mariboru.
Mednarodna telefonska centrala Siemens EWSD se je po dobrih dvajsetih letih delovanja poslovila.
Mednarodna telefonska centrala Siemens EWSD se je po dobrih dvajsetih letih delovanja poslovila.

V prizadevanjih za čim večjo sodobnost in kakovost mednarodnih komunikacij je bila v Ljubljani leta 1991 v promet vključena digitalna mednarodna telefonska centrala IX (International Exchange) Ljubljana, kar je bilo takrat pomembno tudi z vidika utrjevanja suverenosti države. Leta 1998 so dobili drugo mednarodno centralo enake izvedbe še v Mariboru. Obe sta temeljili na tehnologiji Siemens EWSD in delovali neodvisno oziroma decentralizirano z ločenim usmerjanjem prometa. Z razvojem IP omrežij, povezovanj in s prihodom nove generacije NGN (Next Generation Network) omrežnih sistemov so se na trgu pojavile zahteve po povezovanju omrežij za prenos govora preko IP oziroma VOIP (SIP) protokola, zato je bila leta 2006 v promet vključena tudi tretja mednarodna VOIP centrala v Ljubljani. Skupna zmogljivost Telekomovih mednarodnih central ob koncu obratovanja je bila do 35.100 priključnih točk. Preko njih so potekale tudi povezave do nacionalnih fiksnih in mobilnih operaterjev, ves mednarodni promet omrežij Skupine Telekom, ves promet gostujočih mobilnih uporabnikov, pa tudi izredno pomemben promet za posebne storitve, kot je npr. klic v sili 112 in 113. Sistem IX je v celi svoji življenjski dobi obdelal preko 11 milijard klicev!

TDM povezljivost na mednarodnih povezavah kot stara in zrela tehnologija je sicer delovala več kot zadovoljivo in kakovostno, vendar razvoj nezadržno pelje v smer VoIP-povezovanj, zato je treba razpolagati s tehnologijo, ki omogoča fleksibilno prelivanje oziroma selitev TDM prometa v VOIP na isti platformi s prenovljeno strojno in programsko opremo ter z moderniziranimi možnostmi upravljanja prometa. Kakovost, zanesljivost, varnost in sodobnost zmogljivosti za povezovanje mednarodnih in nacionalnih operaterjev so za Telekom Slovenije ključnega pomena. Vsi cilji, ukrepi in aktivnosti na področju konvergentnega jedrnega omrežja so usmerjeni v to, da omogočajo zagotavljanje zanesljivega, varnega, kakovostnega in optimalnega delovanja omrežja ne glede na dostopno tehnologijo za uporabnike v domačih ali tujih omrežjih.

Zato so v Telekomu Slovenije ob spremljanju trendov razvoja in samega delovanja sistema IX v preteklih dveh letih načrtovali posodobitve s pomočjo mednarodnega razpisa, na osnovi katerega je bila izbrana tehnično in stroškovno najboljša rešitev posodobitve IX nivoja omrežja.

Na osnovi moderniziranega sistema mednarodnih central IX bo Telekom Slovenije v skladu s pogoji medoperaterskega povezovanja (RIO) lahko ponujal vse obstoječe in nove storitve, ki jih mora ponujati vsak sodoben operater mednarodnega tranzitnega prometa, kot so osnovne storitve TDM/VOIP zaključevanja in tranzitiranja, storitve izbire in predizbire za operaterje nacionalnega in mednarodnega omrežja, nacionalni tranzit, klici na brezplačne številke, klici na premijske številke, klici na posebne številke iz skupin številk 118 (x), 11 (x) in 19 (x) (x) (x), IFS (International FreePhone services), Televoting ipd.

Nov sistem mednarodnih central IX je pravi odgovor na izzive za stabilenin optimalen nadaljnji razvoj temeljne dejavnosti Skupine Telekom Slovenije. Z njim bo skupina uresničevala temeljne strateške usmeritve konvergentnega jedrnega omrežja za stabilno, kakovostno, optimalno in varno delovanje ter razvoja omrežja, konsolidacije omrežja in storitev ter razvoja Skupine Telekom Slovenije kot regionalnega operaterja.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

GRID d.o.o.

Cesta v Šmartno 49a, 1000 Ljubljana, Tel: 040 299 901
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več
Zlati partner

CEWE Magyarország Kft.

Béke utca 21-29, , Tel: 08 205 91 91
Čeprav živimo v digitalni dobi in skorajda vsak podatek arhiviramo v digitalnem arhivu, so fotografije redka izjema. Vse več fotografij je zajetih s pomočjo pametnih telefonov, ... Več

MAJ.universe

Čopova ulica 6, 3310 Žalec, Tel: 041 430 248
MAJ.universe je Majino vesolje MAJ.universe je Majino vesolje, ki ga želi deliti z vami. Maja Horvat je številne izkušnje v novinarstvu, odnosih z javnostjo, organizaciji ... Več