Cene litija v višavah, kaj to pomeni za avtomobile?
Rudarji ne morejo slediti povpraševanju po baterijah za električna vozila. Najnovejše ocene napovedujejo, da se bo svetovna poraba litija do konca tega desetletja povečala za petkrat.
Na seznamu svetovnega primanjkljaja so med drugimi čipi, polprevodniki, vezja in silicij. K dolgemu seznamu se je sedaj pridružil še litij. Naraščajoče povpraševanje je doprineslo h kritični obremenitvi že tako krhke dobavne verige. Cena ključne surovine za izdelavo električnih baterij se je po poročilu Benchmark Mineral Intelligence (BMI) v zadnjem letu podvojila. Čeprav si rudarji prizadevajo povečati proizvodnjo, enostavno ne morejo slediti velikemu povpraševanju.
»Še vedno je premalo iniciative za financiranje projektov proizvodnje litija,« pravi Cameron Perks, analitik mineralov pri BMI v Melbournu. »Primanjkljaj je že moč občutiti.«
Dolgoročni padec od vrhunca leta 2018 je pomenil, da so se naložbe v sektor upočasnile, medtem ko je pandemija oklestila že tako okrnjeno dobavo. Države po svetu hitijo k zeleni prihodnosti in odpravi odvisnosti od fosilnih goriv, kar je pospešilo povpraševanje po električnih vozilih, kolesih, skirojih in podobno.
»Ker smo v trendu naraščanja cen, je pričakovati, da bomo v prihodnje priča še trenutno neznanim projektom, ki bodo pripomogli k povečanju proizvodnje in omilili trenutno krizo. To je skoraj gotovo. Neznano je le, koliko tovrstnih projektov je v pripravi,« je dodal Perks. »Obstaja tudi možnost, da ni mogoče izkopati dovolj litija, kar lahko ogrozi prehod na električna vozila.«
Cene naraščajo po celotni dobavni verigi. Na zadnji dražbi za koncentrate spodumena, ki so pomemben vir litija, je bilo potrebno za eno tono odšteti več kot 2200 dolarjev, kar je skoraj dvakratna podražitev v primerjavi z julijem. Tudi cena kitajskega litijevega karbonata se je v samo dveh mesecih skoraj podvojila, v enakem obdobju pa se je vrednost litijevega hidroksida povečala za več kot 70 %.
Dodaten pritisk je na proizvajalcih električnih baterij, ki se soočajo z višjimi cenami tudi pri drugih ključnih materialih, vključno s kobaltom in bakrom. Po desetletju zniževanja cen akumulatorjev, kar je pomemben dejavnik pri merjenju, kdaj bodo električna vozila stala enako ali manj kot vozila z notranjim izgorevanjem, je sedaj velika verjetnost, da se bo ta trend ustavil, saj se stroški surovin dvigujejo. Približno 40 % stroškov proizvodnje baterij je vezanih na materiale, katerih cena se strmo dviguje.
Kljub temu bodo proizvajalci lahko izravnali nekatere višje stroške z izboljšanjem proizvodnega procesa, zmanjšanjem količine odpadkov in prehodom na cenejše kemikalije za baterije, je zapisal analitik James Frith iz podjetja BloombergNEF.
Več najnovejših novic iz sveta avtomobilizma v spletni rubriki Avtomoto.
Prijavi napako v članku