Ko se ključ za zagon na plovilu zavrti v prazno …
Zlasti novi LiPo akumulatorji imajo slabo lastnost, da se po nekaj mesecih brez polnjenja popolnoma izpraznijo. Tako se prav lahko zgodi, da ko spomladi lastnik plovila, ki med zimo ni bilo priključeno na napajanje, želi vžgati motor, ta ne deluje, akumulator pa je lahko tako izpraznjen, da je potreben nakup novega. Ta problem je bil v okviru projektnega konzorcija podjetij Primum d.o.o., Matris d.o.o. in Harpoon d.o.o. rešen – razvita je bila inovativna rešitev ELVAL za proizvodnjo električne energije iz valov.
Proizvodnja uporabne energije je možna že pri izredno nizkih valovanjih, kar pride še posebej prav v mesecih z nizko aktivnostjo vetrov. Električna energija se proizvaja ob plovbi in na privezu, poleg tega pa ima generator tudi možnost ročnega gnanja. Kadar imamo na manjših in manj opremljenih plovilih posadko z manj izkušnjami, se namreč pogosto dogaja, da ostanemo na plovilu povsem brez energije, kar pa lahko z ELVAL generatorjem rešimo enostavno. Uporaba ELVAL generatorja z ekscentrično maso tudi nekoliko zmanjša neprijetno zibanje plovila na valovih.
Kako deluje ELVAL generator?
Generator se ponaša s posebej razvitim pretvornikom mehanske energije v električno, ki deluje na osnovi adaptivne regulacije. Regulacija je izvedena tako, da do zajema energije pride šele po določenem vzbujanju – da ne bi prišlo do zaustavitve prvotnega zagona ekscentrične mase. Drug inovativen element je pred-določen protokol vzbujanj z elementi umetne inteligence. Ker je on-line AI energetsko potratna rešitev (česar si v tem primeru ni mogoče privoščiti), je bil razvit delovni protokol za najbolj verjetne razmere dinamike frekvenc in amplitud vzbujanja. Protokol je v obliki programa integriran v samo dinamiko regulacije.
Na trgu so na voljo posredne konkurenčne rešitve, kamor lahko štejemo vse alternativne vire pridobivanja električne energije na plovilih. V večini primerov gre za rešitve, kot so solarni paneli ter vetrni in hidro generatorji. Ti se uporabljajo tako rekoč izključno v rekreativni navtiki. Solarni paneli so sicer odlična rešitev, ki pa ima tudi določene pomanjkljivosti – zasedejo veliko prostora na površini plovila oziroma zlasti na jadrnicah na voljo ni pravih mest za postavitev, obstaja možnost udarcev na panele, imajo sorazmerno kratek čas delovanja (5-7 ur na dan), odvisni so od vremena, tako da so možna dolga obdobja nedelovanja.
Vetrni generatorji so hrupni, ustvarjajo vibracije, redno jih je potrebno vzdrževati in imajo aerodinamični upor, kar pomeni, da lahko zmanjšujejo hitrost plovbe. Hidrogeneratorji delujejo le, ko plovilo pluje, zmanjšujejo hitrost plovbe in so izredno dragi. Naštete naprave so nameščene na zunanjosti plovila ter vsaj v nekaterih vremenskih pogojih do določene mere otežujejo plovbo ali varnost plovila, kar je pomemben motiv, da se potencialni kupci ne odločajo za nakup alternativnih virov napajanja. Na drugi strani je rešitev ELVAL nameščena v notranjosti plovila ter posledično ne vpliva na potek plovbe.
ELVAL poleg varčevanja s fosilnimi gorivi pomeni tudi dodatno energetsko varnost plovila, kar je pogosto kritičnega pomena, saj je energija, ki je potrebna za vzdrževanje akumulatorjev relativno majhna, a obenem nujno potrebna.
Projekt ELVAL je bil sofinanciran s strani Evropske unije – NextGeneration EU. Več o projektu na https://www.elval.si/. (P.R.)
Avtor: Primož Kunaver
Prijavi napako v članku