Kitajska ostro nad priljubljeno aplikacijo Signal
Danes vsakdo v žepu nosi mobilni telefon, ki ga uporablja za vse mogoče opravke. Pravzaprav je telefon postal manjši žepni računalnik. Po eni strani nam lajša vsakdan, po drugi pa nam kroji vsako minuto življenja. Na žalost smo že ob manjši neprevidnosti lahko kaj hitro ob zasebnost, kar še posebno velja pri komunikaciji. Zato ne preseneča, da mobilni programi za zagotavljanje varnih komunikacij pridobivajo na priljubljenosti, na lestvici priljubljenosti pa trenutno vodi aplikacija Signal.
Aplikacija Signal (signal.org) lahko na pametnem telefonu uporabnika, ki ga posebej skrbi zasebnost, brez težav nadomesti privzeti orodji za opravljanje telefonskih klicev in pošiljanje kratkih SMS sporočil. Signal šifrira ves promet od pošiljatelja do prejemnika in obratno, zato ni nevarnosti, da bi bil razkrit nepooblaščenim osebam. Poleg tega je napredna tehnologija za ohranjanje zasebnosti vedno vklopljena, zato bo komunikacija vedno tajna.
Ker Signal zagotavlja zasebnost komunikacije, ne preseneča, da nad njim kitajska oblast ni navdušena. Zato je sprejela odločitev, da delovanje aplikacije na državni ravni preprosto zaustavi. Priljubljeno aplikacijo si je namreč preneslo in namestilo že več kot 500 tisoč uporabnikov. Na Kitajskem jo je sicer še vedno mogoče uporabljati, vendar le preko navideznega omrežja VPN. To početje pa je lahko nevarno, saj lahko Kitajska posameznike, ki poskušajo zaobiti omejitve, ostro kaznuje, vključno z zaporno kaznijo.
Prijavi napako v članku