Kako se zoperstaviti kibernetskemu kriminalu?
Področje kibernetske varnosti je za podjetja vse bolj zapletena in resna problematika. V dobi, ko internet stvari (IoT) ni več le tehnološka fantazija, temveč resničnost, število ranljivosti in groženj, s katerimi se soočajo podjetja, še naprej strmo narašča. Večina kritičnih procesov in aplikacij se danes izvaja prek interneta, zato podjetja nimajo možnosti, da bi se enostavno oddaljila od spletnega sveta kot sredstvo za zaščito pred kibernetskimi napadi. Podjetja imajo odgovornost do svojih zaposlenih, strank in partnerjev, da zaščitijo njihove osebne podatke. Dodajanje kopice novih varnostnih funkcij običajno ni rešitev, saj se lahko pojavijo težave z združljivostjo in posledično dodatne varnostne pomanjkljivosti.
Kakršna koli rešitev bo zahtevala veliko sredstev in časa, ki si jih večina manjših ali srednje velikih podjetij težko privošči. V veliko primerih njihov IT oddelek deluje v okrnjeni obliki ali pa niti ne obstaja. Kljub temu se morajo podjetja problema lotiti resno in strokovno. Tukaj vam lahko pomagajo podjetja, specializirana za kibernetsko varnost, kot je to slovensko podjetje ISF Team, ki z visoko usposobljeno ekipo skrbi za varnost tako manjših kot tudi mednarodnih organizacij.
Identificirajte ranljive točke
Dejali smo, da dodajanje novih varnostnih funkcij pogosto ni ustrezna rešitev. Kako torej izboljšati varnostni sistem? Ekipa ISF Team strokovnjakov se varnostnega vprašanja loti sistematično in po korakih. Najprej opravijo varnostni pregled omrežja, kjer odkrijejo najbolj ranljive točke v sistemu. Lahko se zgodi, da imate glede na obseg vašega podjetja zadostno zaščito, ki pa potrebuje nekaj dopolnitev oziroma izboljšav. Na drugi strani pa lahko varnostni pregled odkrije kritične pomanjkljivosti, za katere je potrebna celotna prenova varnostne infrastrukture. Na podlagi zbranih podatkov in analize vam lahko predlagajo ustrezne rešitve, bodisi v obliki ustrezne programske opreme bodisi v obliki izobraževanja zaposlenih.
Za uspeh vdorov je pogosto kriva človeška napaka oziroma naivnost uporabnikov. Spletni napadalci so vešči v psiholoških trikih, ki jih uspešno uporabljajo s pomočjo phishing napadov. Prežijo na neizkušenost, nepodkovanost in radovednost uporabnikov. S pomočjo socialnega inženiringa je njihova stopnja uspešnosti alarmantna, zato je izobraževanje zaposlenih ključnega pomena. Tudi tukaj je potrebno paziti na neposlušnost zaposlenih. Če želite, da se zaposleni zavedajo resnosti varnostnih groženj, potem izobraževanje zaupajte strokovno podkovanim osebam. Dejstvo je, da so zaposleni bolj dovzetni do sprememb, če slišijo strokovna mnenja, ki imajo večjo težo kot nasveti oddelčnih vodjev. IT strokovnjaki z dolgoletnimi izkušnjami vam bodo svetovali, na kaj morate biti pozorni, ko ste povezani na medmrežje.
Simulacija napada
Po varnostnem pregledu in izobraževanju zaposlenih je naslednji korak preizkus varnostnega sistema in znanja uporabnikov. S simulacijo napadov lahko ekipa ISF Teama preizkusi ozaveščenost zaposlenih in njihovo odpornost na phishing napade. Hkrati pridobijo tudi dragocene podatke o pomanjkljivostih in slabostih vašega IT varnostnega sistema. Simulacija poteka prikrito, torej se uporabniki ne zavedajo, da so na preizkušnji. S tem posnemajo realne scenarije in opazujejo, kateri uporabniki so najbolj dovzetni za napade in katere tehnike so najbolj uspešne.
Priprava varnostnega načrta
Iz pridobljenih podatkov ekipa ISF Teama pripravi varnostno analizo in načrt odprave varnostnih pomanjkljivosti. Pri simulaciji napadov uporabijo sledilnik, ki jim pri analizi pomaga odkriti področja, kjer so se uporabniki najslabše izkazali. Z varnostnim načrtom boste dobili vpogled v rešitve za krpanje lukenj v IT infrastrukturi in znanju vaših zaposlenih.
Več o varnostnih rešitvah podjetja ISF Team in kako izboljšati varnostno inteligenco zaposlenih na spletni strani isf.si.
Prijavi napako v članku