Računalništvo, telefonija
Igre
Poslovne rešitve
12.12.2024 11:11

Deli z drugimi:

Share

Kako se razvija e-šport v Sloveniji? Je to perspektivna kariera za mlade?

Nogometaši niso edini, ki lahko zapolnijo stadion. Vsako leto se iz celega sveta zbere več deset tisoč oboževalcev, ki so ves ta čas nestrpno pričakovali svetovno prvenstvo igre League of Legends.

O noriji na e-šport smo se pogovarjali s slovensko e-športno organizacijo Diamant Esports. Izvedeli smo, kakšno je stanje e-športa v Sloveniji, kako težavno je vzpostaviti takšno organizacijo, kako poteka kadrovanje, treniranje in še več.

Ste prva in edina profesionalna e-športna organizacija v Sloveniji. Kje ste sploh dobili idejo za začetek e-športnega kluba? Kakšni so bili začetki?

Ideja o odprtju slovenske profesionalne e-športne organizacije je bila že dlje časa želja različnih akterjev v slovenskem e-športu, vključno z ustanovitelji Diamanta, po vzoru iz tujine in z željo podpreti domače igralce ter razviti lokalno sceno. Nam se je želja uresničila potem, ko je načrt o e-športni ekipi podprlo podjetje T-2 in tako je nastal Diamant Esports. Začetki so bili težki. Najprej je bilo veliko dela z načrtovanjem in strategijo, potem je bilo na vrsti pridobivanje kadra, ki je potreben za tovrstno organizacijo, na koncu pa pogajanja z organizatorji tekmovanj, da so nas sprejeli v uradne evropske lige v igrah League of Legends in VALORANT. Lahko povem, da je od začetne ideje do ustanovitve kluba poteklo več kot pol leta, še danes pa se učimo in napredujemo, korak za korakom.

Kmalu boste upihnili tretjo svečko in po tem času ste še vedno edina e-športna organizacija v Sloveniji. Je v Sloveniji težko ustvariti takšno organizacijo?

Slovenija zaostaja v svetu e-športa, čeprav imamo številne uspešne e-športnike, ki so člani največjih mednarodnih ekip in so v samem vrhu v svoji konkurenci. Največji izzivi, s katerimi se srečujejo vse, ne samo slovenske ekipe, so finančna stabilnost, podporni kader ter iskanje igralcev. Smo edina slovenska organizacija, ki je zmagala v uradni regijski ligi, naš recept pa je dolgoročno sodelovanje z igralci in trenerji, s katerimi podpišemo daljše pogodbe. S tem omogočimo, da ekipa raste in napreduje iz sezono v sezono, rezultati pa sledijo. Preostale regijske in slovenske ekipe velikokrat z igralci podpišejo pogodbo samo za nekaj mesecev, potem pa zasedbo razpustijo in jo zamenjajo. V Sloveniji je težko dobiti stabilno finančno podporo, partnerje in sponzorje, zato smo še toliko bolj hvaležni za zaupanje ter podporo, ki nam jo nudi T-2.

Kaj bi lahko spremenili v Sloveniji, da bi pospešili razvoj e-športa? Povezovanje z izobraževalnimi ustanovami? Državna pomoč? Je stigmatizacija e-športa še vedno velika ovira? Kako sodelujete z E-športno zvezo Slovenije (EŠZS)?

V prvi vrsti je potrebno prepoznati e-šport kot dejavnost, kar se mora zgoditi na državnem nivoju. E-športna zveza Slovenije, katere člani smo tudi mi, dela intenzivno na tem, in upamo, da bomo kmalu priča premikom. Z izobraževalnimi ustanovami se že povezujemo tako pri EŠZS kot tudi pri Diamant Esports. Mladim je namreč pomembno izpostaviti, da ne gre le za brezglavo igranje videoiger, temveč disciplinirano treniranje in usmerjanje kariere. V naši organizaciji Diamant Esports imamo poleg igralcev tudi enega ali več trenerjev, ki organizirajo in vodijo treninge, ter športnega psihologa, ki ima pogovore tako z ekipo kot tudi vsakim igralcem posebej.

Stigmatizacija e-športa je še vedno prisotna, čeprav opažamo, da se stvari premikajo na bolje. V današnji dobi se vedno več ljudi zaveda, da je možno postati uspešen e-športnik, in enkrat ko bo država to prepoznala, bo še toliko lažje. Seveda pa se je potrebno zavedati vseh pasti, kot so zasvojenost s socialnimi omrežji in prekomernim preživljanjem časa za računalnikom.

Vsi se zavedamo, da je gaming dogodkov v Sloveniji malo. Bi lahko z dogodki privabili večje število gledalcev in zanimanje za področje e-športa?

Večje število dogodkov bi bržkone pripomoglo k večji prepoznavi e-športa, vendar morajo biti smiselni in pravilno umeščeni. Vsekakor pa bi to razširilo besedo o e-športu in pritegnilo nove ljudi, ki bi se bodisi udejstvovali bodisi začeli spremljati to novodobno disciplino. EŠZS se trudi uveljaviti šolske lige, kar bi pozitivno vplivalo na renome e-športa, s podporo države pa bi lahko standardizirali stvari, kot so prepoznanje e-športa kot panoge ter zaposlitev e-športnikov po vzoru konvencionalnih športov.

Pred kratkim ste v svoj portfelj dodali igro Counter-Strike 2. Kako se odločate, katero igro boste vključili? In kako potem najti in izbrati igralce? Po kakšnih kriterijih izbirate ekipo?

V Counter-Strike smo želeli prodreti že kar nekaj časa, vendar smo se do sredine leta 2024 fokusirali na League of Legends in VALORANT, kjer smo imeli dolgoročne pogodbe in dobre rezultate. A žal nam omenjeni igri nista omogočili, da bi podprli vseslovensko ekipo, in prav zasedba s petimi slovenskimi igralci je nekaj, kar smo si že dolgo želeli. Pri izbiri igre ni enostavnega recepta. Pomembno je, koliko in kakšna so tekmovanja v posamezni igri ter kako razširjena in popularna je ta igra v regiji in seveda v Sloveniji. Vedno smo želeli imeti vsaj enega slovenskega igralca, kar nam je v večini tudi uspevalo.

V League of Legends smo vstopili, ker smo dobili mesto v pomembni regijski ligi, in šele nato smo sestavili igralsko zasedbo. V igro VALORANT smo prišli po drugačni poti, namreč obstajala je prosta ekipa, sestavljena iz treh slovenskih in dveh srbskih igralcev, s katerimi smo po pogovorih in pogajanjih podpisali pogodbe, dodali še trenerja ter športno psihologinjo in se skupaj prebili v višjo ligo.

V Counter-Strike 2 smo našli pet domačih igralcev, ki so tvorili daleč najboljšo zasedbo v Sloveniji, a hkrati imeli dovolj potenciala, da v prihodnjih letih napredujejo in postanejo vidni tudi v evropski konkurenci. Zato smo se hitro odločili, da jih dolgoročno podpremo in nudimo najboljše pogoje za njihov napredek.

Ves čas vas na poti spremljajo tudi T-2 in drugi sponzorji. Tako kot pri ostalih športih je sodelovanje z drugimi pomemben ključ za obstanek in nadaljnji razvoj. Kako je prišlo do naveze T-2 in Diamant Esports? In kako sploh prepričati podjetja, zakaj bi morala vlagati v tako mlado disciplino, kot je e-šport?

T-2 nas ni zgolj sponzoriral, temveč je šel v projekt kot solastnik, in to je bilo ključnega pomena pri zgodbi in uspehih ekipe Diamant Esports. Njihova podpora ni samo finančna, temveč tudi logistična in tržna. Tako kot vodstvena ekipa tudi T-2 verjame v ta projekt, v e-šport in prihodnost te panoge. Število mladih, ki gleda televizijo ali bere časopis, upada, zato postaja e-šport eden od načinov, kako priti do njih, kar je seveda zanimivo za podjetja, ki želijo doseči ta trg. Poleg tega se e-šport še vedno vzpostavlja, prostora za napredek in rast je torej še veliko.

Kako potekajo priprave na večje turnirje in tekmovanja? Kako izgledajo treningi?

Treninge organizira in vodi trenerska zasedba, občasno pa je na treningu prisoten tudi športni psiholog, ki spremlja njihov način komunikacije ter pomaga pri reševanju morebitnih nesoglasij. Pred oziroma v času pomembnih tekmovanj organiziramo t. i. »bootcamp-e«, kjer se igralci in trenerji zberejo na eni lokaciji in tam igrajo. To omogoča boljšo komunikacijo, večjo usklajenost ter pripomore k skupinskemu duhu. Klasični trening vključuje nekaj ogrevanja, nato pa od 3 do 5 prijateljskih tekem. Obstajajo pa tudi strateški treningi, na katerih se igralci in trenerji taktično pripravljajo ter snujejo strategije in izpopolnjujejo stil igre. Velik del je tudi priprava na dotičnega nasprotnika in njegov način igre, ki se lahko od ekipe do ekipe zelo razlikuje. V času sezone je teh treningov več, tudi do šest na teden, izven sezone pa zgolj vzdržujejo uigranost.

Kako poskrbite za svoje igralce? Kaj lahko pričakujejo mladi, ki se želijo podati na pot e-športnika?

Svojim igralcem nudimo stabilnost, strokovnost in priložnost, da napredujejo v svoji karieri. Zavedamo se, da še nismo konkurenčni največjim svetovnim ekipam, kot so G2, Navi, Fnatic in podobno, a kar nekaj naših nekdanjih igralcev in trenerjev je preko nas odšlo v najbolj priznane ekipe, kot so KOI, Vitality, Giantx in Heretics. Poleg dolgoročne finančne podpore kot edini v naši regiji nudimo športnega psihologa, omogočimo jim tudi fizične dejavnosti, kot je fitnes ali plavanje, če se igralci odločijo za to. Igralce želimo izobraziti tudi glede socialnih omrežji in fizične pripravljenosti, kar je izjemnega pomena za e-športnika.

Leto se počasi zaključuje. Na katere dosežke ste letos najbolj ponosni? In kakšni so cilji za naslednje leto?

Letos smo bili izjemno ponosni na našo VALORANT ekipo, ki je zasedla tretje in drugo mesto v regijski ligi, nato pa nastopala na evropskem prvenstvu, kjer je žal po spletu okoliščin tragično izpadla v prvem delu tekmovanja. Poleg tega smo z mlado League of Legends zasedbo dosegli bron v balkanski ligi EBL, kar je bilo veliko in pozitivno presenečenje.

S koncem leta so nam potekle pogodbe in trenutno imamo pod okriljem le slovensko Counter-Strike ekipo, na katero se želimo osredotočiti v letu 2025 ter ji nuditi pogoje, da bo lahko napredovala ter poskušala prodreti na višji nivo. Verjamemo vanjo in prepričani smo, da lahko s trdim delom in motivacijo naredi potrebne korake, da jo bomo lahko čez nekaj let spremljali na Major tekmovanjih.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem T-2 d.o.o
Za več informacij so vam na voljo pri T-2 d.o.o
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem T-2 d.o.o? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Enaa / Gambit trade d.o.o.

Savska cesta 3a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 437 63 33
Gambit trade d.o.o. je eno najstarejših in uspešnejših računalniških podjetij pri nas. S svojo inovativnostjo premikajo meje. Tako so že leta 1999 postavili tudi Enaa prvo spletno ... Več

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več
Zlati partner

MIKROGRAFIJA d.o.o.

Foersterjeva ulica 10, 8000 Novo mesto, Tel: 080 51 15
Specialisti s pravimi rešitvami. In pika. V podjetju Mikrografija d.o.o. so zaposleni izkušeni strokovnjaki s področja informatike, obvladovanja dokumentov in arhivistike. ... Več

S-GRAF d.o.o.

Jarška cesta 7, 1230 Domžale, Tel: 01 721 91 70
O podjetju S-GRAF d.o.o. S-GRAF d.o.o. je eno izmed vodilnih podjetij na trgu tiskarskih storitev. Naročnikom nudijo kakovostne rešitve in nenehen razvoj na področju tiskanja. ... Več