Kako digitalizacija vpliva na izobraževanje v bančništvu
Izobraževanj Izobraževalnega centra Združenja bank Slovenije (ZBS) se letno udeleži od 2000 do 3000 udeležencev. Izvajajo tako klasična kot e-izobraževanja. Kot ključna dogodka vodja Izobraževalnega centra ZBS Viljenka Markič Simoneti navaja Dan slovenskih bančnikov in Bančno konferenco. V pogovoru se seveda nisva mogla izogniti digitalizaciji, ki jo je Covid-19 še dodatno in bliskovito pospešil, in njenemu vplivu na izobraževalni proces.
Kakšne so dejavnosti oziroma aktivnosti ZBS na področju izobraževanja in katera specifična znanja pridobijo udeleženci?
Izvajamo strokovno dopolnilno izobraževanje za različna področja bančnega in finančnega poslovanja, vse več pozornosti namenjamo finančnemu opismenjevanju. Izobraževalne programe, ki so namenjeni tako našim članicam kakor tudi zunanjim uporabnikom, izvajamo za različne profile od novo-zaposlenih do najvišjega vodstva. Strokovna srečanja so namenjena predvsem aktualnim vsebinam, predstavitvi in izmenjavi izkušenj, implementaciji novih regulatornih zahtev, smernic … Izvajamo tudi seminarje, delavnice, šole, izpite. Udeleženci bančne šole opravljajo tudi izpit za pridobitev evropskega bančnega certifikata.
Izobraževalni programi ZBS se priznavajo za ohranjanje licenc za delo pri Slovenskem Inštitutu za revizijo, Banki Slovenije, Agenciji za javni nadzor nad revidiranjem, Združenjem članov nadzornih svetov Slovenije, Agenciji za trg vrednostnih papirjev, pristojnih ministrstvih.
V bančništvu smo, tako kot drugod, priča stalnim spremembam. Kako pa na izobraževalne programe vpliva proces digitalizacije?
Res je, kar je bilo še včeraj aktualno, danes ni več. Programi se dnevno posodabljajo, način izvajanja tudi. Posodobili smo informacijsko podporo poslovanja, poslujemo digitalno, večinoma brez papirja. Izpostavila bi predvsem odlično sodelovanje z Banko Slovenije, pa tudi ostalimi deležniki, njihovo stalno pripravljenost sodelovanja pri predstavitvi novosti in usklajevanju procesov implementacije v praksi.
Kako ste se v izobraževalni dejavnosti odzvali na virus Covid-19?
V času ukrepov smo več pozornosti namenili izvajanju programov v obliki e-izobraževanja. Programe, kjer je predviden osebni stik med udeleženci, smo prestavili na jesenski termin z možnostjo izvedbe tudi v obliki webinarja. Na Bančni konferenci junija bomo prvič ponudili možnost udeležbe tako v dvorani kot na daljavo, prvi posvet septembra bo izveden v obliki webinarja. Covid-19 je pri nas le dodatno pospešil uvajanje novih pristopov v izobraževalnih procesih.
Zakaj je pomembno finančno opismenjevanje? Verjetno bi bilo smiselno program finančnega opismenjevanja izvajati že v osnovnih šolah?
Hiter razvoj in kompleksnost finančnih produktov in storitev, nove digitalne prodajne poti, novi ponudniki storitev in s tem povezana nova tveganja in negotovosti narekujejo nujno potrebo po finančnem opismenjevanju ne le v šolah, tudi ostalih starostnih skupin v procesih vseživljenskega učenja, predvsem starejših, brezposelnih, ljudi z nižjo izobrazbo … Krize, tudi korona, to potrebo še dodatno potrjujejo. Na ZBS finančno opismenjevanje izvajamo v okviru Evropskega tedna denarja, ponujamo spletno učenje Evropski denarni kviz. V dogovoru s šolami organiziramo delavnice, predavanja in obiske finančnih institucij.
Več informacij najdete na www.zbs-giz.si
Prijavi napako v članku