Kako dejansko zmogljivi so revolucionarni sistemski pomnilniki CAMM2?
Nedavno smo poročali o tem, da so pri podjetju MSI javnosti predstavili drugo generacijo pomnilnikov CAMM z oznako CAMM2. Ta zagotavlja predvsem boljšo povezavo z osnovno ploščo, kar seveda pomeni možnost za višje hitrosti prenosa podatkov. Poleg tega bodo s tovrstnim pomnilnikom opremljeni tudi prihajajoči sistemski pomnilniki DDR6.
Sistemske pomnilnike CAMM2 bomo sprva vijačili na osnovne plošče. Kmalu pa bodo na voljo rešitve, ki jih bomo lahko pritrdili brez uporabe posebnih orodij. Sistemski pomnilniki CAMM2 pripomorejo k varčevanju s prostorom na osnovni plošči, kar pomeni, da bodo te posledično cenejše. Poleg tega CAMM2 omogoča tudi izdelavo dvokanalnega pomnilnika v enem modulu.
Prednosti novih sistemski pomnilnikov CAMM2 pa so pri podjetju MSI nedavno predstavili v navezi z njihovo osnovno ploščo Z790 Project Zero Plus. Pri tem so bili uporabljeni sistemski pomnilniki Kingston DDR5-7200 C38 CAMM2 s tehnologijo Compute Express Link Dynamic (CKD). Podjetje MSI je novince primerjal s klasičnimi pomnilniki vrste DD5.
Za merjenje zmogljivosti pomnilnikov je bil uporabljen merilni program AIDA64. Novi sistemski pomnilniki CAMM2 so pri polni zmogljivosti dosegli hitrost branja 105,83 GB/s, hitrost branja 88.637 MB/s in hitrost kopiranja 94.772 MB/s. Klasični pomnilniki DDR5 pa so dosegli hitrost branja 106,76 GB/s, hitrost branja 91.821 MB/s in hitrost kopiranja 94.619 MB/s. To v praksi pomeni, da so bili klasični pomnilniki DDR5 le za tri odstotke zmogljivejši od CAMM2.
Kljub temu bo treba počakati na uraden pričetek prodaje sistemski pomnilnikov CAMM2 in jih preizkusiti v navezi z računalniškimi programi in igrami. Pri tem velja še omeniti, da so novi sistemski pomnilniki CAMM2 združljivi tako s standardom DDR5 kot LPDDR5X. Še posebej zanimiv je LPDDR5X, saj lahko v navezi s standardom CAMM2 doseže hitrosti do DDR5-9600. To pomeni, da je lahko precej hitrejši v primerjavi s klasičnimi sistemskimi pomnilniki DDR5.
Prijavi napako v članku