Računalništvo, telefonija
30.04.2018 10:00

Deli z drugimi:

Share

Kaj lahko pričakujemo od umetne inteligence?

Kaj lahko pričakujemo od umetne inteligence?
Kaj lahko pričakujemo od umetne inteligence?

Zadnji neljubi dogodki povezani z Uberjem in Teslo dvigujejo raven skrbi okrog razvoja umetne inteligence. Se lahko zgodi, da se napovedi glede ubijalskih robotov uresničijo? Trenutno smo že kar precej presegli stopnjo razvoja, ko poznamo odgovor na vprašanje Alana Turinga: “Ali stroji lahko razmišljajo?”. Ravno zato se pojavlja vedno več vprašanj o tem, kaj naj si mislimo o umetni inteligenci in kaj lahko od nje pričakujemo?

Samo v zadnjih nekaj letih je prišlo do neverjetnega napredka, ki je v večini povezan z vedno večjo zmogljivostjo procesorjev, moč računalnikov je eskponentno narasla, umetna inteligenca pa je na točki, ko lahko govorimo o “deep learning” programski opremi, ki je sposobna procesiranja masovnih podatkov direktno iz interneta in sveta okoli nas.

Danes lahko umetno nevronsko omrežje naučimo novih stvari v tako kratkem času kot bi ga potrebovali za kuhanje kave. Bi morali ti našteti podatki in primeri prestrašiti ljudi? Niti ne!

Ne smemo pričakovati popolnosti

Zapomniti si moramo, da so te rešitve namenjenje specifičnim fukncijam. Sistemi ne razmišljajo izven okvirjev, ne sprašujejo se o smislu življenja in nimajo čustev. V večini primerov je danes tako notranje učenje kot kontinuirano učenje omejeno na velike sisteme serverjev v oblačnih podatkovnih centrih.

Kot rezultat je javna interakcija z umetno inteligenco omejena na oblačne storitve kot so spletni brskalnili ali natrenirani modeli, ki so potem posredovani naprej na t. i. “edge naprave” – pametni zvočniki, pametni telefoni, ali celo avtomobili. Eventuelno bi lahko kontinuirano učenje ali celo inicialno učenje bilo možno na “robu”, vendar bi najprej moralo priti do revolucionarne spremembe v procesorski tehnologiji – kot je nevromorfično računalništvo, ki pa je v tem trenutku šele v raziskovalnih fazah.

“Umetna inteligenca” je točno to kar sporoča ime – zmožnost sprejemanja in apliciranja znanja in veščin – kar pomeni, da se uči skozi čas in kar je še bolj pomembno, uči se z dodatno količino podatkov. Torej več podatkov kot jih sistem dobi v obliki datotek ali celo surovih podatkov iz naslova različnih senzorjev, bolj natančen in učinkovit bo sistem v izvajanju specifičnih nalog.

Kljub temu še zdaleč ne moremo govoriti o perfekciji. Ravno tako kot ljudje, se tudi stroji učijo skozi nove interakcije in informacije. Recimo vzemimo primer mladega voznika, ki prvič zapelje na led in se iz izkušnje nekaj nauči ter sčasoma postane boljši. Prav tako se sistemi umetne inteligence učijo iz svojih izkušenj, vendar bo vedno prisotna določena mera negotovosti z novimi podatki in okoliščinami.

Varnejši svet

Potencial, kjer bi lahko umetne inteligenca izboljšala človeška življenja in spremenila družbo, je enormen. Kljub temu pa obstajata dve področji, kjer bi po napovedih strokovnjakov lahko videli največje kratkoročne učinke – zdravstvo in transport. Samo zamislite si možnosti genetsko inženiranih receptov za vsakega posameznika, ali zmožnosti zdravljenja infekcijskih bolezni v nekaj dnevih ali celo urah.

Kaj pa recimo samovozeča vozila, ki bi bila sposobna voziti ljudi in tovor po svetu brez, da bi bilo potrebno postaviti raznih označevalnih tabel, semaforjev ali ostalih prometnih znakov. Vse to je možno in vse to bomo srečali prej kot se nam morda zdi.

Umetna inteligenca se že uporablja v znanosti, financah, spletnih aplikacijah, uporabniških vmesnikih, proizvodnji in še bi lahko naštevali. Gre brez dvoma za eno največjih tehnoloških dognanj vseh časov in tako kot je to stalnica pri vseh večjih inovacijah bo tudi ta dramatično spremenila svet. Kljub temu pa še enkrat poudarjamo, da ne bo vse tako idealno kot se morda sliši.

Če si recimo želimo povsem izkoreniniti možnost smrtnih žrtev med vožnjo avtonomnih vozil, potem moramo povsem ločiti peš cone in avtomobilski promet. To bi v teoriji sicer mogoče bilo izvedljivo, vendar bi zahtevalo ogromne spremembe v infrastrukturi, ki pa bi trajale več desetletij ali celo stoletje.

Torej, kaj lahko pričakujemo od umetne inteligence? Od umetne inteligence lahko pričakujemo volj varen svet z znatnimi izboljšavami, ki bodo prihajale s strani inteligentnih sistemov. Kako naj razmišljamo o umetni inteligenci? O umetni inteligenci lahko razmišljamo kot o prebojni industriji, ki spreminja svet na boljše.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več

GRID d.o.o.

Cesta v Šmartno 49a, 1000 Ljubljana, Tel: 040 299 901
Zlati partner

KONICA MINOLTA SLOVENIJA

Dunajska cesta 167, 1000 Ljubljana, Tel: 01 568 05 00
Konica Minolta je inovativno podjetje z “all-in-one” strategijo, ki stremi k ustvarjanju prepričljivih rešitev in storitev na področju upravljanja dokumentov ter povezanih naprednih ... Več
Zlati partner

ELKOTEX d.o.o.

Magistrova ulica 1, 1000 Ljubljana, Tel: 01 583 79 10
Elkotex, d. o. o., je grosistično podjetje za nadaljnjo prodajo podjetjem, fizičnim in spletnim trgovinam ter trgovskim verigam. So distributer IT opreme in uporabne elektronike, ... Več