Kaj je robotska avtomatizacija procesov oziroma RPA?
To je izkušnja, ki jo delijo skoraj vsa mala in srednja podjetja, kjer vse večji pritisk na stroške povečuje tudi potrebo po čim bolj uspešnem in učinkovitem delu. “Vidimo, da so podjetja pod stalnim pritiskom, da si zagotovijo konkurenčno prednost. Predvsem to pomeni, da morajo v celoti izkoristiti potencial svojih strokovnjakov,” je opazil Arben Kastrati, vodja ITS in guru za RPA v podjetju Konica Minolta Slovenija.
RPA – programska oprema in roboti prevzemajo rutinske naloge
Na primeru velikega logističnega in transportnega podjetja lahko prikažemo, kakšne so koristi uporabe robotske avtomatizacije procesov (RPA), ki opravljajo rutinske vsakodnevne poslovne naloge in opravila.
Težava – Podjetje se je soočalo z vedno manjšim številom naročil, kar je ogrožalo vsakodnevno poslovanje. Glavni razlog, ni bilo mogoče spremljati, kje se tovornjaki trenutno nahajajo in ali je bil tovor uspešno dostavljen.
Rešitev – Skoraj 400 programskih robotov opravi več kot 1 milijon delovnih korakov in procesov. To pomeni, da je bilo z RPA avtomatiziranih 16.000 delovnih ur. Kar 50 % vseh rokov je zdaj izpolnjenih v popolnoma avtomatiziranem sistemu, ne da bi bilo potrebno človeško posredovanje.
RPA – deluje le s strukturiranimi podatki
Vendar pa obstaja odločilen pogoj! “Ne morete postati podjetje, ki uporablja umetno inteligenco, če niste digitalizirano, podatkovno usmerjeno (data-oriented) in podatkovno vodeno (data-driven) podjetje,” dodaja Arben Kastrati.
Če igrajo podatki tako osrednjo vlogo, morajo biti optimalno strukturirani in varni. To pomeni, da za podjetja, ki ne delajo na podatkovno usmerjen način, avtomatizacija procesov trenutno (za zdaj) pomeni preveliko naložbo. Zlasti za mala in srednje velika podjetja je lahko avtomatizacija robotskih procesov povezana z visokimi stroški.
RPA – globalne priložnosti in etični vidiki
Navkljub temu so analitiki in raziskovalci trendov, ki so specializirani za umetno inteligenco in robotiko prepričani, da se bo svetovni promet s programsko opremo in RPA storitvami v prihodnjih letih hitro povečeval. Po študiji “Prihodnost delovnih mest 2025*” Svetovnega gospodarskega foruma, bodo nevidni stroji že leta 2025 lahko že opravljali več ur kot ljudje.
“RPA je ena najpomembnejših tehnologij današnjega časa in njena uporaba v praksi dobiva velik zagon,” je optimističen Arben Kastrati. “Namreč, vse več podjetij se zaveda prednosti in izboljšav, ki jih prinaša uporaba mobilnih robotov v programski opremi podjetja.”
Ali bodo RPA in algoritmi sčasoma prevzeli in avtomatizirali večino rutinskega dela v podjetjih? Na tej poti odgovorni ne smejo pozabiti na tri etične vidike:
- Vse vrste robotov, ne glede na to ali so mobilni ali nevidni, morajo biti za ljudi vedno prepoznavni kot taki.
- Ljudje morajo vedno natančno vedeti, kaj robot lahko naredi/izvaja in česa ne.
- Ljudje bi morali biti sposobni kadar koli razumeti odločitve algoritmov in robotov.
*The Future of Workplaces 2025, World Economic Forum (WEF).
Prijavi napako v članku