Je mobilno omrežje 5G nevarno za zdravje ljudi?
Pametne mobilne telefone danes uporabljamo praktično vsi, saj nam olajšajo vsakdanje delo, hkrati pa so kot nalašč tudi za preživljanje prostega časa. Prav zaradi njihove izjemne priljubljenosti se v stroki že dlje časa poraja vprašanje, ali njihova uporaba škoduje našemu zdravju. V zvezi z njihovo morebitno škodljivostjo je bilo izvedenih že kar nekaj raziskav in študij, številne pa so tako ali drugače pokazale, naj elektromagnetna sevanja ne bi predstavljala nikakršnega tveganja za zdravje uporabnikov. Kaj pa tveganja v povezavi z najnovejšim mobilnim omrežjem 5G?
Če gre verjeti Mednarodni komisiji za zaščito pred neionizirajočimi sevanji (ICNIRP) je uporaba mobilnega omrežja 5G povsem varna, saj ne predstavlja nikakršnega tveganja za zdravje ljudi. Trenutno izpostavljenost sevanju baznih postaj mobilnega omrežja 5G namreč dosega le približno en odstotek vrednosti priporočenih ravni izpostavljenosti neionizirajočim sevanjem. Mobilni telefoni sicer dosegajo polovico meje priporočenega sevanja, v le v najslabših primerih. Pri vsakodnevni uporabi mobilnih naprav pa so ljudje izpostavljeni sevanju, ki je komajda odstotek od priporočene ravni sevanja. Pri tem velja še omeniti, da je Mednarodna komisija za neionizirajoče sevanje nedavno celo znižala najvišje priporočene ravni dovoljenega elektromagnetnega sevanja.
Neionizirajoče elektromagnetno sevanje po prepričanju članov Mednarodne komisije za neionizirajoče sevanje torej nima dokazanega vpliva na zdravje ljudi. To v praksi pomeni, da naj mobilna omrežja ne bi imela vpliva na moteno kognitivno delovanje, možganske bolezni, živčni in reproduktivni sistem ter pojav raka.
Prijavi napako v članku