Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
16.05.2025 06:40
Posodobljeno 5 ur nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Inovacije se pogosto ustavijo na pragu zdravstvenega sistema/ustanov – kako lahko premostimo to vrzel v naši regiji?

22. maja se bo odvil zanimiv strokovni dogodek EIT Health Morning Health Talks o inovacijah v zdravstvu. Namen dogodka je navdihniti lokalne inovacijske ekosisteme na področju zdravstva z deljenjem dragocenih informacij o trendih pri inovacijah.

Jutranji pogovori o zdravju EIT Health nadaljujejo z odkrivanjem ovir in ponuja rešitve za pospešitev inovacij v Sloveniji in širše.

Kljub vse večjim prizadevanjem za inovacije številni izvajalci zdravstvenih storitev v srednji, vzhodni in južni Evropi še vedno nimajo tehničnih zmogljivosti za uvedbo sodobnih rešitev. Razdrobljeni in nedostopni zdravstveni podatki, premajhna vključenost bolnikov in zastareli predpisi so prav tako glavna ozka grla za zagonska podjetja in raziskovalce. Razprave na jutranjih pogovorih o zdravju 2024 so izpostavile ključne izzive in priložnosti, ki oblikujejo prihodnost inovacij v zdravstvu v srednji, vzhodni in južni Evropi. Lokalne pobude na Portugalskem in v Litvi kažejo obetavne poti, ki jim lahko sledijo tudi druge države.

Inovacije v zdravstvu pogosto vzbujajo podobe robotike, diagnostike z umetno inteligenco ali personalizirane medicine, ki jo poganjajo genomski podatki. Toda v srednji, vzhodni in južni Evropi je realnost pogosto veliko bolj preprosta: številne bolnišnice še vedno delujejo z zastarelimi sistemi in imajo le malo zmogljivosti, da bi sprejele celo obstoječa digitalna orodja.

To nasprotje je morda najbolj nazorno povzela Filipa Fixe, direktorica družbe KPMG Healthcare na Portugalskem, ki je dejala: “Trenutno imamo več moči v naših pametnih telefonih kot v bolnišnicah. To kaže na izjemen potencial sodobne tehnologije za revolucijo v zdravstvu, če jo bomo učinkovito izkoristili.”

Ta ugotovitev je bila ena od najbolj odmevnih ugotovitev lanskoletnih jutranjih pogovorov o zdravju, serije dogodkov, ki jih je organiziral EIT Health InnoStars v več državah srednje, vzhodne in južne Evrope v lanskem letu. V seriji 2024 so se zdravstveni delavci, zagonska podjetja, raziskovalci, javni organi in vlagatelji zbrali, da bi razpravljali o tem, zakaj inovacije v teh bolj naprednih regijah tako pogosto zastajajo – in kaj je mogoče storiti, da se to popravi.

Ključni izzivi, ki zavirajo inovacije v zdravstvu

Kljub navdušenju nad inovacijami je bilo na jutranjih pogovorih o zdravju odkritih več trdovratnih in medsebojno povezanih ovir. Ker se bliža izdaja 2025, so spoznanja iz lanskega leta poziv k ukrepanju.

  • pomanjkanje tehnične infrastrukture pri izvajalcih zdravstvenih storitev. Med najpogosteje omenjenimi izzivi je bilo preprosto pomanjkanje osnovne digitalne infrastrukture v bolnišnicah in klinikah. Zdravstvene ustanove se morda trudijo po svojih najboljših močeh z omejenimi sredstvi, vendar brez posodobljenih informacijskih sistemov ni prostora za vključevanje novih tehnologij, kaj šele za sodelovanje z zagonskimi podjetji, ki se ukvarjajo z naprednimi orodji, kot sta diagnostika z umetno inteligenco ali digitalno upravljanje bolnikov.
  • Razdrobljeni in nedostopni zdravstveni podatki. Čeprav imajo številne države centralizirane digitalne sisteme, so podatki razdrobljeni, nestandardizirani in zaklenjeni za birokratskimi postopki. Začetna podjetja in raziskovalci pogosto težko razumejo, kakšni podatki obstajajo, kdo je njihov lastnik in kako zahtevati dostop do njih. To ustvarja razmere, v katerih preboj ne preprečuje pomanjkanje idej, temveč nezmožnost dela z dejanskimi informacijami. Kot je pojasnila Joana Carrilho z Univerze v Portu: “Tehnološke rešitve morajo temeljiti na resničnih izzivih in biti uporabniku prijazne, da se zagotovi njihovo upoštevanje. To zagotavlja, da so inovacije praktične in da jih uporabniki široko sprejemajo.”
  • Zastareli predpisi. V regiji številni zdravstveni sistemi še vedno delujejo v skladu z zastarelimi predpisi, ki niso bili zasnovani za digitalno dobo ali dobo, ki temelji na inovacijah. Nove tehnologije – od diagnostike z umetno inteligenco do spremljanja na daljavo – se pogosto znajdejo v pravnih sivih conah. V državah, kjer se vlade pogosto menjavajo, pa je smiselne reforme težko ohraniti.
  • Konservativna miselnost in manjkajoče znanje. Zdravstvene ustanove se pogosto upirajo spremembam. Tudi oblikovalci politik se premalo zavedajo, kako pomembne postajajo digitalne zdravstvene rešitve. Inovatorji lahko to spremenijo z oblikovanjem bolj pozitivnih sporočil. Kot je dejala Ana Correia de Barros iz Fraunhoferja na Portugalskem: “Kaj če odprtih inovacij ne bi povezovali le z novostmi ali motnjami, ampak tudi s popravljanjem?”
  • Nizka vključenost bolnikov. Pri inovacijah ne gre le za tehnologijo, temveč tudi za ljudi. Vendar pacienti, ki so končni uporabniki, pogosto niso vključeni v testiranje ali oblikovanje teh rešitev. Dr. Suja Somanadhan z University College Dublin je poudarila: “Pacienti morajo biti v središču vseh pobud na področju zdravstvenega varstva. Njihove izkušnje in potrebe morajo biti gonilo inovacij.”

Učenje iz uspeha: kaj lahko storimo?

Čeprav je izzivov veliko, so bili na jutranjih pogovorih o zdravju predstavljeni tudi konkretni primeri napredka, po katerih se lahko zgledujejo druge države v vseh državah regionalne inovacijske sheme (RIS) EIT[1] , vključno s Slovenijo.

Dogodek EIT Health Morning Health Talks v Sloveniji bo potekal 22. maja 2025. Namen dogodka je navdihniti lokalne inovacijske ekosisteme na področju zdravstva z deljenjem dragocenih informacij o trendih zdravstvenih inovacij ter okrepiti komunikacijo, mreženje in aktivnosti ključnih deležnikov lokalnega ekosistema.

Več informacij o dogodku je na voljo na: https://eithealth.eu/morning-health-talks/


[1] Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo je vzpostavil Regionalno inovacijsko shemo EIT (EIT RIS), da bi odpravil vrzel med regijami, ki so vodilne na področju inovacij, in tistimi, ki še vedno napredujejo. Vključuje Hrvaško, Češko, Estonijo, Grčijo, Latvijo, Litvo, Slovaško, Slovenijo in Romunijo ter Madžarsko, Poljsko, Italijo in Portugalsko.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem AGENCIJA ODMEV
Za več informacij so vam na voljo pri AGENCIJA ODMEV
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem AGENCIJA ODMEV? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

PROLON d.o.o.

Rogaška cesta 27, 3240 Šmarje pri Jelšah, Tel: 041 364 535
Podjetje Prolon v Šmarju pri Jelšah je najbolj poznan s trgovino in poslovalnico Telekoma, a to še zdaleč ni njihov edini projekt. Že tri leta uspešno vodijo grafični studio ... Več
Bronasti partner

openIT d.o.o.

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 589 81 89
OpenIT od leta 2012 izvaja poslovna izobraževanja s področja digitalnega marketinga, računovodstva, upravljanja s človeškimi viri (HR), prodaje, prava, financ, time managementa ... Več

RSLukan, Matjaž Lukan s.p.

Pri malem kamnu 11, 1000 Ljubljana, Tel: 051 302 160
Delovanje sodobne družbe je pogojeno z brezhibnim delovanjem računalniških in informacijskih sistemov. Predstavljajte si svet brez tehnologije ali še huje, svet brez ustrezne IT ... Več

ARCHUS.SI d.o.o.

Cankarjeva ulica 9c, 6000 Koper/capodistria, Tel: 070 890 096
O podjetju Archus.si  ARCHUS.SI d.o.o. je podjetje iz Kopra. Kot prvi v Sloveniji so leta 2008 oz. 2009 začeli ponujati nekaj aktualnih in zanimivih produktov nove tehnologije, kot ... Več