IBM z najmanjšim in najhitrejšim grafenskim tranzistorjem
Že dalj časa je znano, da grafen prevaja elektrone hitreje in na večjih razdaljah kot silicij. Ta naj bi celo predstavljal naslednji veliki preskok v elektroniki in računalništvu, saj nima neželenih motenj električnih signalov, ki nastanejo pri zmanjševanju velikosti silicijevih gradnikov. Zaradi tega številni raziskovalni inštituti in podjetja že dalj časa mrzlično iščejo načine, kako iz grafena izdelati zanesljive in energijsko varčne tranzistorje.
Nov obetaven korak na področju izdelave tranzistorjev iz grafena so tokrat naredili pri podjetju IBM. Njihovim inženirjem je namreč kot prvim uspelo izdelati tranzistor, ki lahko med logičnima stanjema 0 in 1 preklaplja z vrtoglavo hitrostjo 155 gigahercev. S tem jim je v primerjavi s predhodnikom uspelo hitrost delovanja povišati za kar 55 odstotkov. Najhitrejši grafenski tranzistor je bil pripravljen v okviru projekta ameriške državne agencije DARPA in je bil izdelan s pomočjo 40-nanometrske tehnologije. Ta zaradi tega pri delovanju porabi zanemarljivo količino električne energije.
Mnoge računalničarje bo zagotovo razveselil podatek, da je proizvodna tehnologija za nove tranzistorje skorajda povsem enaka tisti, ki se uporablja za silicijeve rezine. To z drugimi besedami povedano pomeni, da bi lahko grafenske tranzistorje izdelovali kar z obstoječimi proizvodnimi zmogljivostmi. Podjetje IBM zaenkrat ostaja še skrivnostno glede tega, kdaj bo nova tehnologija na voljo v komercialne namene. Mi seveda upamo, da kmalu.
Prijavi napako v članku