Honda gre v vesolje
Honda še naprej išče rešitve, kako bi z vodikom postala vodilna avtomobilska sila. Naslednji preboj išče v vesolju.
Avtomobilski proizvajalec se je povezal s podjetjema Sierra Space in Tec-Masters, ki se ukvarjata z vesoljsko tehnologijo, da bi na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) preizkusil svoj sistem elektrolize vode z visokim diferencialnim tlakom. Preizkus je del Hondine vizije za podporo življenju na Luni in drugod v vesolju z uporabo regenerativne tehnologije gorivnih celic, ki neprekinjeno proizvaja vodik, kisik in elektriko.
To je še ena tvegana poteza Honde, ki je bolj naklonjena vodiku kot večina drugih avtomobilskih proizvajalcev. Avtomobili na vodikov pogon so se v preteklosti srečevali s številnimi ovirami, vključno z izzivi pri oskrbi z gorivom in ceno. Vendar Honda računa na to, da bo z vodikom do leta 2040 razogljičila celoten vozni park. Zdaj želi izkoristiti najbolj razširjen element v vesolju, da bi si tam zagotovila svoje mesto.
Honda pravi, da si svoj regenerativni sistem na vodikov pogon predstavlja kot osrednji del morebitne človeške naselbine na površini Lune. Upa pa tudi, da bo s stresnim testiranjem tehnologije na Luni dokazala uporabnost na Zemlji.
Kako deluje?
Ko bo na Luni dan, bo sistem uporabljal električno energijo iz solarnih panelov. Sistem elektrolize vode z visokim diferencialnim tlakom bo nato iz vode pridobival vodik in kisik. Ko se bo Luna obrnila stran od Sonca, se bo del kisika uporabil za astronavte, preostanek pa bo namenjen proizvodnji električne energije. Edini stranski produkt procesa elektrolize je voda, ki se reciklira nazaj v regenerativni sistem.
Honda namerava postopek preizkusiti na Mednarodni vesoljski postaji. Podjetje pravi, da bo sodelovalo z NASO pri prevozu opreme z vesoljskim letalom Dream Chaser družbe Sierra Space, podjetje Tec-Masters pa bo vzdrževalo tehnologijo na ISS.
Prijavi napako v članku