Grafensko vezje iz IBM-a
IBMovim raziskovalcem je uspelo narediti popolnoma monolitno integrirano vezje, sestavljeno iz ogljikovih nanocevčic. Vezje je sestavljeno iz grafena s koriščenjem običajnih litografskih tehnologij, ki se uporabljajo tudi pri proizvodnji silicijevih integriranih vezij. Grafen so tako sintetizirali s termično obdelavo (annealing) silicijevega karbida, s čemer se je na površini tvorilo več grafenskih plasti (pri segrevanju na 1300 °C silicij odpari, preostali ogljikovi atomi pa se preuredijo v heksagonalno strukturo; kadar je debela eno plast atomov, nastane grafen), s pomočjo katerih so iz tranzistorjev in tuljav izdelali vezje.
Za primer uporabe, je bil izdelan širokopasovni mešalnik radijskih frekvenc, celoten projekt pa naj bi kot že velikokrat financiralo ameriško ministrstvo za obrambo, saj se bodo lahko takšna integrirana vezja uporabljala za proizvodnjo vojaške opreme, ki bo omogočala komunikacijo pri izredno visokih frekvencah. Seveda bo mogoče podobno opremo uporabljati tui v civilnih komunikacijah in s tem izkoristiti do sedaj neuporabljen frekvenčni spekter, s čemer lahko pričakujemo novo veliko povečanje hitrosti brezžičnih komunikacij in mobilnih omrežij. Omenjena tehnologija bo odlična tudi za upravljanje optičnih frekvenc, tako da se podoben napredek pričakuje tudi na tem področju.
Pri IBM-u poudarjajo, da so grafenski tranzistorji tanjši od enakovrednih silicijevih, odporni proti vročini in lahko deluje na frekvencah več sto gigahertzov. Že pred časom je IBM-u uspelo razviti tranzistor, ki deluje pri 100 GHz, medtem ko so raziskovalci na Univerzi v Kaliforniji, razvili že 300-gigaherčne tranzistorje. Oboji pa so ob tem prepričani, da so mogoče frekvence delovanja tudi do več terahercov.
Prijavi napako v članku