Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
19.06.2023 11:48
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

»Fotografija je najboljši način za ohranitev spominov in hitro komunikacijo«

Nedavno smo imeli priložnost poklepetati z Li Changzhujem, podpredsednikom produktnega oddelka mobilnih telefonov pri podjetju Huawei, s katerim smo se pogovarjali predvsem o tem, kako so pri najnovejšem modelu, telefonu Huawei P60 Pro, uspeli narediti tako dobro kamero. Ta je namreč dobila že kar nekaj priznanj in se odlično izkazala na številnih testih v vseh pogojih – tako podnevi kot ponoči. Vabljeni k branju.

Sistem XMAGE je bil predstavljen lansko poletje in ne sodelujete več z Leico. To je del zgodovine, a ni pomembno, saj sta Mate 50 Pro in Huawei P60 Pro oba na vrhu seznama DxOmark in imata najboljšo kamero na svetu. Nam lahko poveste, kako vam je to uspelo?

Li Changzhu, podpredsednik produktnega oddelka mobilnih telefonov pri Huawei

Večji del našega poudarka je na posnetkih na tem področju in da bi dosegli vso to vodilno tehnologijo ter nadaljevali z inovacijami, moramo nenehno vlagati v raziskave in razvoj. Ker smo leta 2022 imeli veliko tehnološkega razvoja in poskusov na področju slikovne tehnologije doma v našem laboratoriju in nadaljevali z vlaganjem na tem področju. Čedalje več moramo vlagati v razvoj tehnologije za ustvarjanje boljših slik, boljših fotografij in boljše uporabniške izkušnje. Zato želim poudariti, da je nenehno vlaganje zelo pomembno. In tudi kljub vsemu dogajanju to ne bo zamajalo naše investicije na tem področju.

Kdaj bomo videli način Super Macro iz P60 Pro na drugih Huaweijevih modelih in ali je za njegovo delovanje bolj pomembna strojna ali programska oprema?

Moje osebno mnenje je, da je strojna oprema bolj pomembna in inovativna. Da bi dosegli ta super makro, smo ustvarili in uvedli veliko inovativnih tehnologij znotraj zasnove modula objektiva. Obstajajo tri podskupine leč in vsak del je nadzorovan tako, da se premika s koordinacijo teh treh skupin, da se doseže super makro učinek. To je temelj super makro slike in seveda programske opreme, kako jo nadzorovati in kako omogočiti delovanje algoritma za ostrenje. Toda moje osebno mnenje je, da je ta zasnova strojne opreme temelj, zelo pomemben temelj za super makro.

Ali lahko delite podrobnejšo razlago o tem, kako je Huaweiju uspelo doseči tako močan nočni način na P60 Pro?

Nočni način je zelo zanimiva tema. Pred približno štirimi leti smo lansirali napredni senzor. In vedno smo želeli rešiti to težavo, ker bi bilo ponoči v pomanjkanju svetlobe veliko lepega zanemarjenega. Opazili smo, da je ponoči zelo malo slik. In če je bil, je bil vedno nejasen, vedno z zelo preprostim barvnim izrazom. In tako smo od takrat želeli rešiti to težavo. In da bi odpravili to težavo, smo potrebovali tudi veliko različnih delov, da bi jih integrirali skupaj, ne le senzorja. Videli boste, da je zelo pomembna tudi ultra lahka leča, zasnovana skupaj s prizmo. To vam bo pomagalo pridobiti več svetlobe in z manj popačenja. Poleg tega je leča zasnovana tako, da zmanjša izgubo svetlobe. Skupaj deluje več delov, od algoritma za več okvirjev in ponudnika internetnih storitev do vseh algoritmov za naknadno obdelavo. Še vedno pa je prostora za izboljšave. Torej na splošno obstaja optično mehanski del, ker moramo ponoči skrbno nadzorovati stabilizacijo, stabilizacijski sistem in tudi slikanje. Iz slikanja bo potrebno več svetlobe in večja občutljivost na svetlobo ter obdelava nočnega pogleda. To je popoln demo. To je popolna ilustracija teh štirih delov, kako sodelovati, da končno dobite čudovito sliko ponoči. Pred dvema letoma smo opazili, da je vedno več lepih slik, posnetih ponoči. Zelo smo veseli, da je naše delo pripomoglo k temu.

Zahvaljujoč odličnim zmožnostim svetlobne prepustnosti in fokusa telefoto modula kamere, je telefon Huawei P60 Pro dosegel boljšo zmogljivost na področju astrofotografije v primerjavi s predhodniki in je zmožen v popolnosti zajeti luno na daljavo. To je doseženo z ohranitvijo podrobnosti objektov, tako da sta lahko luna in pokrajina zajeta v vsej svoji jasnosti in lepoti.

Kje so meje te popolnosti v naslednji seriji P?

V redu, za serijo P in za naslednjo generacijo vodilnih, kot sem že omenil, pravzaprav vsako generacijo načrtujemo nove izboljšave za fotografijo in osnovne izboljšave optične in mehanske stabilizacije, slikanja in obdelave. Kar zadeva moj osebni pogled, čeprav prihajam iz Huaweija, še vedno ugotavljam, da je še vedno nekaj prostora za izboljšave, ko fotografiram. Na primer ponoči, kako reproducirati prave barve ponoči in še posebej v nekaterih kompleksnih svetlobnih okoljih. Še vedno je nekaj oddaljenosti od popolnosti.

Ali lahko v prihodnjem obdobju pričakujemo nekaj posodobitev za izboljšanje načina Super Moon ali nekaterih drugih scenarijev?

Mislim, da bomo za te različne scenarije izboljšali učinkovitost z vsemi temi tehnološkimi izboljšavami. Glede načina Super Moon sem zelo vesel, da ste to omenili. Mislim, da je takih luninih slik veliko in rad jo tudi sam fotografiram, ker je dobra tema za družbene medije. Toda če sem iskren, nisem pripravil več informacij o izboljšavi načina Super Moon. Toda v zadnjih nekaj letih po svojih izkušnjah menim, da je prišlo do nekaterih izboljšav. Prvič, na področju fokusa in hitrosti. In drugič, ko glavni AI ugotovi, da »gledam« luno, se stabilizacija takoj samodejno aktivira. In to pomaga ujeti jasno sliko lune. Izboljšali so se tudi kontrast, ostrina in vsi ostali parametri so bili dodatno optimizirani.

Zdaj imamo resnično spremenljivo tehnologijo fizične zaslonke. Začelo se je z Mate 50 Pro in zdaj je enako na P60 Pro. In je dobro implementirano. Torej, da bi to uporabili na najboljši možni način in upravljali globinsko ostrino, ali menite, da bo v prihodnosti mogoče videti napravo z večjim senzorjem, ali menite, da je pomoč umetne inteligence dovolj?

Kar zadeva senzor, mislim, da je to zahteva za načrtovanje sistema. In zaradi vseh učinkov in vseh algoritmov pride vsa slika skozi to obdelavo in gre za koordinacijo različnih delov, ne samo na senzorju. Torej, ko načrtujemo nov sistem kamer za naslednjo P ali naslednjo večjo serijo, je včasih težko sprejeti odločitev o velikosti senzorja in slikovne pike, zato bi moralo biti vse eden od vhodnih podatkov, ki jih je treba sistematično upoštevati. Mislim, da je treba na primer upoštevati prilagoditev algoritma in seveda sam slikovni senzor, ker, ne bi smel gledati samo na prednosti, ampak tudi na slabosti večjih senzorjev. Na primer poraba energije ter nekateri drugi dejavniki. Zato je treba vse te prednosti in slabosti združiti skupaj, da se lažje odločimo.

Kakšne so komunikacijske prednosti, ki jih ima fotografija v primerjavi z drugimi komunikacijskimi kanali? Kaj bi rekli? Zakaj so zdaj fotografije tako priljubljene? Zakaj ljudje komunicirajo na ta način? Ali vidite nekaj, kar je res prednost fotografij?

Prvič, mislim, da gre za učinkovitost. Gre za učinkovitost, da informacije zaznavamo skozi vid. Drugič, ohranitev spominov. Kako ohraniti spomine? Pri fotografiji samo en klik ohrani določen scenarij. Na primer, če danes fotografirate vse v tej sobi, jih boste opisali z zgodbo v ozadju. Torej ena slika dejansko vsebuje veliko informacij. Tretji razlog za priljubljenost je deljenje informacij. Če govorimo o komunikaciji, nekaj izmenjuješ z drugimi. Torej, dejansko prek kamere, ko posnamete sliko in na primer posnetek na ulici, najdete osupljiv trenutek, ki ga želite deliti s prijatelji na družbenem omrežju. In le s pritiskom na nekaj gumbov ga lahko delite z milijoni ljudi. Na ta način je komunikacijska učinkovitost zelo, zelo visoka. In četrti dejavnik, ki ljudi spodbuja, da še naprej delijo vedno več slik, so po mojem mnenju povratne informacije. Povratne informacije vseh ljudi, ki všečkajo, komentirajo itd. Moje osebno mnenje je, da je slika najbolj priljubljen način komunikacije. Z njim lahko delimo in prenesemo večino informacij v najkrajšem možnem času.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Huawei Huawei P60 Pro


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

CEWE Magyarország Kft.

Béke utca 21-29, , Tel: 08 205 91 91
Čeprav živimo v digitalni dobi in skorajda vsak podatek arhiviramo v digitalnem arhivu, so fotografije redka izjema. Vse več fotografij je zajetih s pomočjo pametnih telefonov, ... Več

GRID d.o.o.

Cesta v Šmartno 49a, 1000 Ljubljana, Tel: 040 299 901
Zlati partner

TIFT d.o.o.

Kamniška ulica 41, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 10 20
Poslovni sistemi se že nekaj časa soočajo s procesom postopne digitalizacije naprav za pripravo, oblikovanje in izdelavo različnih dokumentov. Digitalni Hibridni Upravljalci Dokumentov ... Več
Zlati partner

BONAJO d.o.o.

Industrijska cesta 9, 1290 Grosuplje, Tel: 040 514 750
Podjetje BONAJO d.o.o. uspešno posluje že od samega začetka. S skrbno izbrano veleprodajno mrežo partnerjev skrbijo za trženje in distribucijo televizorjev, mobilnih telefonov, ... Več