Facebook bo združil navidezno in virtualno resničnost v objavah na naših časovnicah
Kako bi sprejeli novost na Facebooku, ko bi lahko ustvarili digitalno 3D skulpturo, jo delili na Facebooku, se z njo igrali v virtualni resničnosti ali jo vstavili v svoj svet navidezne resničnosti? Facebook se ravnokar ukvarja s finiširanjem prve in druge faze prav posebnega projekta, katerega zametke je predstavil oktobra. Govorimo namreć o interaktivnih 3D modelih v objavah na časovnicah uporabnikov.
Sedaj je Facebook potrdil, da so uredili podporo industrijskega standarda glTF 2.0, ki omogoča realistično oblikovanje objektov. V sklopu standarda lahko urejamo teksturo, svetlost in obliko objektov. Novi Graph API dovoljuje razvijalcev, da ustvarjajo 3D modelirne aplikacije ali celo 3D kamere, ki vsebino delijo direktno na časovnico. Kot lahko sami vidite v spodaj priloženem videu, gre za dokaj osnovne 3D oblike, vendar so pri Facebooku zagotovili, da je širina možnosti nadaljnega razvoja neskončna. Uporabniki lahko 3D objekte enostavno povlečejo iz ene od aplikacij in jo vržejo v svojo objavo na časovnici. Prav tako pa lahko uporabniki svoje 3D objave prenesejo v Facebook Spaces, prostore virtualne resničnosti.
Na primer uporabnik Facebooka bi lahko ustvaril metalično personalizirano šahovsko figurico v 3D modelirni apliakciji, jo delil neposredno na časovnico in jo hkrati prenesel v Facebook Spaces, kjer bi lahko s figuro odigral partijo virtualnega šaha. Znamke kot so LEGO, Jurassic World, Clash of Clans in Wayfair se že lotevajo eksperimetiranja s 3D objavami.
“Trudimo se, da bi 3D tehnologijo postavili ob bok vsem standardnim lastnostim Facebookovega ekosistema. Faza 3 je prenos 3D objektov v prostor navidezne resničnosti in to je sedaj naša prioriteta”, razlaga Facebookov kreativni direktor za virtualno resničnost, Ocean Quigley. Kot sam pravi je ta prehod na 3D tehnologijo edina normalna nadaljevalna opcija družbenega omrežja, ki je prehodilo pot od teksta, slike, videa, do sedaj 3D tehnologije. “Naš glavni cilj v tem trenutku je, da postavimo temelje za prehod uporabnikov v 3D svet virtualne resničnosti in navidezne resničnosti”, je še dodal.
Če sedaj želimo objaviti 3D objavo, moramo najprej izbrati barvo ozadja in teksturo, Quigley pa pravi, da si želijo celoten proces od izbire objekta do objave narediti karseda hiter in enostaven. Ne želijo narediti novost, ki bi od uporabnikov zahtevala pretirano tehnično znanje. Sam je poimenoval glTF 2.0 “JPEG 3D tehnologije,”. Poskrbeli pa so med drugim tudi za različne formate 3D objektov, kar pomeni, da bo Facebook odprl odprtokodni konverter GitHub, ki bo omogočal objavo želenega tipa datoteke.
Če Facebooku uspe izpeljati zadevo do konca, bi lahko to za njih pomenilo veliko prednost pred konkurenti. Ostala družbena omrežja bi tako bila v podrejenem položaju, saj bi Facebook ponujal najbolj futuristično obliko deljenja vsebine. Brez težav si predstavljamo, kako po Facebooku hodijo 3D avatarji kajne? Upamo samo, da bo Facebook ali kateri od zunanjih razvijalcev razvil vrhunski 3D kreator, s katerim bi lahko recimo ustvarili lastni 3D avatar, glede na naše slike v galeriji. Marketingarji in oglaševalci bi zagotovo bili veseli Facebookovega novega prostora za “napad na potrošnike”. Podjetja kot so Sony in Wayfair že intenzivno uporabljajo 3D tehnologijo, kaj kmalu pa bi lahko tem gigantom sledila še manjša podjejta.
Facebook je glede prisvojitve novih formatov vsebine zelo agresiven – 360-stopinjske fotografije, videi v živo in GIFi – saj si želijo obdržati najmlajšo populacijo, kljub temu, da je Facebook že sam star preko 14 let. Facebookov produktni menedžer, Aykud Gönen, pravi: “V prihodnosti si predstavljamo digitalni svet, kjer lahko ljudje delijo neomejene obliko vsebine v virtualni in navidezni resničnosti”.
Prijavi napako v članku