Evropska unija z vsemi kremplji nad Googlovo politiko zasebnosti
Podjetje Google je s prvim marcem ukinilo več kot 60 različnih pravilnikov o zasebnosti za svoje spletne storitve. Te je nadomestil z enim pravilnikom, ki je po mnenju računalniškega giganta precej krajši in razumljivejši. Googlov prenovljeni pravilnik zasebnosti velja za različne izdelke in funkcije ter odraža njihovo željo po enotnem, preprostem in intuitivnem doživetju vse njegovih spletnih storitev.
Slabo luč na novo Googlovo politiko zasebnosti meče dejstvo, da je računalniški gigant z njo pričel povezovati podatke o uporabi vseh svojih storitev. S tem se je oblikoval digitalni dosje uporabnikov, iz katerega je takoj razviden vzorec uporabe spletnih storitev kot celote. Če k temu dodamo še povezavo z Androidom ter zahtevo, da za registracijo v Google+ navedete pravo ime in priimek ter da zaradi “varnostnih razlogov” Gmail na vsakem koraku zahteva telefonsko številko, dobimo neverjetno bazo podatkov, ki utegnejo o posamezniku povedati celo več kot o sebi ve uporabnik sam. Čeprav je to super z vidika ciljnega oglaševanja (uporabniku se bodo prikazali le tisti oglasi, ki mu bodo povsem pisani na kožo), obstaja verjetnost, da bi lahko Google te podatke zlorabil še za druge namene (kot na primer prodaja uporabnikovih podatkov tretjim strankam).
Nad novo Googlovo politiko zasebnosti je zaskrbljena tudi Evropska unija. In to še ni vse. Viviane Reding, evropska komisarka za pravosodje, temeljne človekove pravice in državljanstvo, je celo mnenja, da računalniški gigant s poenotenim pravilnikom zasebnosti grobo krši evropsko zakonodajo na področju varstva osebnih podatkov. Glavna težava je v tem, da Google zasebne podatke uporabnikov lahko kadarkoli posreduje tretjim osebam in za to ne potrebuje njihove predhodne privolitve.
Če računalniški gigant kmalu ne bo prilagodil svoje nove politike zasebnosti evropski zakonodaji, se mu bo po vsej verjetnosti trda predla. Evropska komisarka Viviane Reding mu je namreč že zagrozila s preiskavo pod okriljem Evropske komisije. Če bo Google spoznan za »krivega«, ga lahko doleti tako astronomsko visoka kazen kot prepoved nudenja spletnih storitev v evropskem prostoru.
Prijavi napako v članku