Računalništvo, telefonija
Programska oprema
Triki in nasveti
25.04.2025 15:14

Deli z drugimi:

Share

Dobre alternative za nekatere priljubljene Microsoftove programe

Microsoft ima pod palcem ogromno programov in storitev, ki jih uporabljamo vsak dan. Word uporabljamo skoraj vsi, Outlook je prva izbira v poslu, Teamsi za sestankovanje pa vedno oddaljeni le dva klika.

Izkušnja s temi programi pa je drugačna zgodba. Nekateri jih obožujejo in pravijo, da so intuitivni, priročni in najboljši. Drugi pa imajo nekatere pomisleke, kot so na primer visoka cena za uporabo, zasebnost podatkov, manjkajoče funkcije in podobno. Funkcije se sčasoma lahko dodajo, cena in politika zasebnosti podatkov pa se bržkone ne bosta v kratkem spremenili.

Nič zato. Smo v letu 2025 in alternativ je kar nekaj. Nekatere so brezplačne, mogoče celo odprtokodne in transparentne pri tem, katere podatke obdelujejo.

Če ste naveličani Officea, Outlooka, Windows video predvajalnika, smo za vas našli plan B.

LibreOffice je brezplačna (in evropska) alternativa portfelju Microsoft Office

Microsoft Office je po vsej verjetnosti ena redkih programskih oprem ameriškega velikana, ki večino stvari naredi odlično. Word in Excel sta kralja produktivnosti, Outlook je, kot že rečeno, glavni poštni odjemalec za delo, nam pa slednji prepogosto povzroča sive lase, predvsem zaradi porazne funkcije iskanja. Nedavno spremenjena podoba tudi ni prav prida privlačna. Cena je še en faktor, zakaj so ti programi pogosto piratizirani.

Če ste prebrali naš članek o evropskih alternativah ameriških programov, potem ste vsaj enkrat slišali za LibreOffice. Ne bomo ga priporočali za čisto vsakega, ampak če iščete pisarniški programski paket za domačo rabo ali pa ste študent/dijak, potem je brezplačni (in odprtokodni) LibreOffice solidna alternativa, ki vam bo dobro služila.

V njem ne manjka nobenih večjih funkcij in vse aplikacije delujejo brez povezave, tako kot v MS Office. Je večplasten, združljiv z več datotečnimi formati in ima aktivno skupnost razvijalcev, ki redno uvaja posodobitve z novimi funkcijami.

VLC Media Player – mojster za vse

Kdo še ne pozna oranžnega stožca, ki je zadolžen za predvajanje posnetkov po vsem svetu. Razvili so ga pariški študenti in je že več kot desetletje najbolj priljubljeni (mogoče tudi najboljši) predvajalnik medijev.

Vsak Windows računalnik ima tudi svoj privzeti predvajalnik Windows Media Player, ki pa je že od samega začetka zelo povprečen. Ne vemo, kdaj je nazadnje dobil večjo posodobitev in še vedno naletimo na objave uporabnikov, ki dobijo obvestilo, da morajo za določene formate zakupiti dodatne kodeke. VLC lahko predvaja skoraj vse zvočne in video formate, brez potrebe po prenosu dodatnih kodekov. Uporabniški vmesnik je preprost, nalaganje podnapisov sila enostavno in še bi lahko naštevali.

Windows Media Player je Microsoftov program, ki si zasluži upokojitev ali preobrazbo.

Shranjevanje v oblaku: OneDrive ali Nextcloud?

Microsoft OneDrive je naložen na vsakem Windows računalniku. Njegov stvaritelj močno spodbuja njegovo uporabo, pogosto pa je to le še ena storitev, na katero marsikdo hitro pozabi. V brezplačnem paketu imaš za shranjevanje datotek na voljo samo 5 GB, kar lahko zapolniš v nekaj minutah. Ko zapolniš ta prostor, boš na vsakem koraku zasledil obvestilo, da bi bilo dobro zakupiti večji paket. Ne, hvala.

Nismo proti shranjevanju v oblaku, je zelo priročno, ampak obstaja druga rešitev. Nextcloud omogoča gostovanje lastnega strežnika za shranjevanje s sinhronizacijo datotek, deljenjem in varnostnimi kopijami. Sistem je odprtokoden, kar zagotavlja še dodatno raven preglednosti. Če svojih podatkov ne zaupate velikim korporacijam, je to prava pot.

Ali Microsoft sploh ima program za urejanje zvoka?

Ima program za urejanje fotografij, manjka pa privzeto orodje za avdiofile, ki se morajo zanašati na programe tretjih ponudnikov.

Audacity je eden najbolj priljubljenih brezplačnih in odprtokodnih urejevalnikov zvoka. Ponuja vrsto profesionalnih funkcij, ki jih najdete v dragih aplikacijah, kot je Adobe Audition. Kosa se lahko tudi z Applovim programom Logic Pro. Podpira številne zvočne formate, ima vgrajene učinke, uporabniški vmesnik pa je hiter tudi v računalnikih s povprečno strojno opremo.

Slikar, Windows program za fotografije ali GIMP?

Slikar je pred kratkim dobil UI funkcije, privzeti Windows program za ogled fotografij pa že dolgo ni dobil novih orodij. Če bi rad na hitro uredil fotografije (in brezplačno), si oglej program GIMP. Slednji je prosto dostopen odprtokodni računalniški program za urejanje rastrske grafike. Podprtih ima tudi nekaj možnosti za delo z vektorsko grafiko.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Microsoft


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MegaSbajt, Sebastjan Sumina s.p.

Pot za Stan 16, 1351 Brezovica pri Ljubljani, Tel: 041 241 455
MegaSbajt je mlado podjetje, ki je ambiciozno pristopilo k izvajanju računalniških storitev in prodaje na področju informacijske tehnologije. Na podlagi strokovno in hitro izvedenih ... Več

SOREX d.o.o.

Foersterjeva ulica 10, 8000 Novo mesto, Tel: 07 337 90 10
Zlati partner

KONICA MINOLTA SLOVENIJA

Dunajska cesta 167, 1000 Ljubljana, Tel: 01 568 05 00
Konica Minolta je inovativno podjetje z “all-in-one” strategijo, ki stremi k ustvarjanju prepričljivih rešitev in storitev na področju upravljanja dokumentov ter povezanih naprednih ... Več
Diamantni partner

Miklavčič marketing, d.o.o.

Zgornji Brnik 130H, 4210 Brnik aerodrom, Tel: 041 414 847