Deset nasvetov za varno uporabo brezplačnih dostopnih točk
Uporabniki prenosnih in žepnih računalnikov ter pametnih mobilnih telefonov, opremljenih z vmesnikom Wi-Fi, se za povezavo v svetovni splet pogosto poslužujemo brezplačnih dostopnih točk, saj za relativno hiter prenos podatkov mobilnemu operaterju ni potrebno plačati ničesar. Ker pa lahko na teh mestih prežijo tudi nepridipravi, vam v nadaljevanju razkrivamo deset uporabnih nasvetov za varno in brezskrbno uporabo brezplačnih dostopnih točk.
Kot prvo se moramo prepričati, da uporabljamo »legitimno« brezplačno dostopno točko. Iskanje zaupanja vrednega brezžičnega omrežja na poti nam bodo precej olajšali seznami javno dostopnih točk, ki jih najdemo na svetovnem spletu. Za območje Slovenije lahko uporabimo spletišče E-točke (http://e-tocke.gov.si), saj se na njem nahaja zbirka podatkov o javno dostopnih točkah do svetovnega spleta. Za iskanje javno dostopnih točk po mestih širom sveta pa lahko uporabimo spletno storitev, ki je na voljo na spletni strani www.free-hotspot.com.
Kolikor moramo preko brezplačne dostopne točke prenesti datoteke ali pa poslati elektronska sporočila, moramo predhodno poskrbeti za šifriranje prometa. Za ta namen se priporoča tudi uporaba navideznih zasebnih omrežij (VPN). Ker lahko na teh mestih prežijo nepridipravi, oboroženi s kopico škodljivih programskih kod in raznovrstnih vohunskih orodji, vem seveda priporočamo tako uporabo posodobljenega požarnega zidu kot protivirusne zaščite. Tu je seveda potrebno poskrbeti tudi za ustrezno posodobitev operacijskega sistema.
Preden se odločimo za uporabo brezplačne dostopne točke moramo preveriti, ali se v lokalu ali okoli njega potika oseba sumljivega »videza«. Za vse spletne storitve uporabljajmo varno povezavo in na računalniku oziroma pametnemu mobilnemu telefonu izključimo deljenje datotek. Dostop do operacijskega sistema in pomembnih datotek pa zaščitimo z dovolj močnim dostopnim geslom.
Prijavi napako v članku