Bomo s 3D tiskalniki kar sami proizvajali zdravila?
Morda si predstavljate, da se proizvodnja zdravil dogaja zgolj v ogromnih farmacevtskih družbah z opremo vredno milijone dolarjev. Raziskovalci na Univerzi v Glasgowu so prišli do nove, velike ugotovitve, v sklopu katere so predstavili nov proces izgradnje “reakcijske programske opreme” ali majhnih reaktorjev, ki lahko proizvajajo zdravila, pri čemer uporabljajo 3D-tiskalnike. Novi proces proizvodnje zdravil omogoča praktično vsakomur, da proizvaja lastna zdravila, kar recimo pomeni, da bi lahko zdravniki v državah v razvoju hitro reagirali na morebiten epidemije in izbruhe raznih bolezni. Znanstveniki celo napovedujejo, da bo tehnologija čez čas omogočala, da bomo sami proizvajali zdravila kot je ibuprofen.
Postopek se zdi takole na prvi pogled precej preprost, razsikovalci pa so za to, da so prišli do točke, kjer se nahajajo zdaj, potrebovali kar 6 let. Z uporabo 3D tiskalnika je ekipa zgradila različne posode v velikosti navadne steklenice, ki lahko v 12-ih korakih izvedejo štiri različne kemične reakcije, vključno s filtriranjem in izhlapevanjem. Dotične posode v resnci postanejo miniaturne reakcijske tovarne, ki farmacevtom ali zdravnikom omogočajo ustvarjanje specifičnih zdravil z dodajanjem topil in reagentov v določenem času v procesu.
Za uporabljene kemikalije je značilno, da jih lahko sicer hranijo v samostojnih kartušah, vendar te še vedno zahtevajo omejeno človeško interakcijo za izdelavo želenih produktov. Zelo pomemben del procesa nastajanja zdravil je po podatkih raziskovalcev prej omenjenih 12 korakov, ki ključno prispevajo h končnem rezultatu.
Z uporabo tehnike so raziskovalci ustvarili baklofen za mišični relaksant in izdelali tudi antikonvulzne in razkužilne droge, ki uporabljajo različne pristope proizvodnje. Proces bi se lahko razširil in nadgradil do te mere, da bi bila možna proizvodnja številnih drugih vrst zdravil.
Kot pravijo raziskovalci je možno kupiti posamezne posode s kemikalijami in predripravljenimi reaktanti, vendar naročanje in pošiljanje takih izdelkov lahko pomenilo dragoceno izgubo časa in visoke stroške. To je še posebej pomembno za države v razvoju, kjer torej takšne pristop v primerih izbruhov epidemij in ostalih naravnih katastrof ne pride v poštev. Po drugi strani imamo na voljo 3D tiskalnike, ki bi medicinskemu osebju omogočili, da proizvajajo lastna zdravila, seveda dokler bi imeli lastne kemikalije in ostale potrebne vire.
Še vedno obstaja veliko stvari, ki jih znanstveniki morajo izpiliti, na primer ureditev in možnost zlorabe takšnih naprav za izdelavo prepovedanih drog, vendar so raziskovalci precej navdušeni nad idejami, ki se na dotičnem področju porajajo stroki. Po mnenju Nobelovega nagrajenca Fraserja Stoddarta (ki ni sodeloval pri raziskavi) je ta dosežek eden tistih, katerega moja ljudje opaziti in sodelovati pri nadaljnjem razvoju.
Prijavi napako v članku