Biogorivo iz uporabljenih zaščitnih mask
V zadnjih nekaj mesecih se je povpraševanje po zaščitnih maskah zelo povečalo, in sicer tako zaradi strahu pred novim koronavirusom kot njihovi obvezni uporabi v zaprtih javnih prostorih. Na žalost pa se s tem povečuje tudi količina teh odpadkov v gospodinjstvih. V številnih komunalnih podjetjih v številnih državah široma sveta namreč opažajo, da jih mnogi odlagajo napačno, denimo med embalažo, čeprav sodijo med mešane komunalne odpadke. Žal tudi na ulicah mest in v gozdovih ter parkih odvržene maske niso več neznan prizor.
Na srečo pa znanstveniki dokazali, da je mogoče uporabljene zaščitne maske reciklirati v biogorivo. Tu gre za maske za enkratno uporabo, ki so narejene iz polipropilena oziroma plastičnega materiala z dobro kemično odpornostjo, visoko mehansko in natezno trdnostjo. Postopek pridobivanja biogoriva je nadvse enostaven, daj zadošča, da zaščitne maske izpostavimo temperaturi med 300 in 400 stopinjami Celzija za 60 minut.
Znanstveniki so dejansko dokazali, da lahko iz zaščitnih mask dobimo biodizel oziroma sintetično biogorivo, ki je lahko zelo dober vir energije. Vprašanje pa je, ali bo ta postopek zaživel tudi v praksi. Mnogi upajo, da bo temu tako, saj bi s tem pridobilo tako okolje kot tudi človeštvo v obliki okolju prijaznega goriva.
Prijavi napako v članku