Apple bo plačal 95 milijonov dolarjev za vohunjenje
Apple je sklenil 95 milijonov dolarjev vredno poravnavo z uporabniki, katerih pogovore je nenamerno posnela glasovna pomočnica Siri in so jim lahko prisluškovali zaposleni. Predlagana poravnava, o kateri poroča Bloomberg, bi lahko mnogim lastnikom Applovih izdelkov v ZDA izplačala do 20 USD na napravo za največ pet naprav, ki podpirajo Siri. Poravnava čaka zadnjo odobritev sodnika.
Če bo poravnava odobrena, bo veljala za ameriške uporabnike, ki so imele ali kupile iPhone, iPad, uro Apple Watch, MacBook, iMac, HomePod, iPod touch ali Apple TV s podporo Siri med 17. septembrom 2014 in 31. decembrom 2024. Uporabnik bo moral izpolniti še eno pomemben pogoj – pod prisego bo moral priseči, da je med pogovorom, ki naj bi bil zaupen ali zaseben, pomotoma aktiviral Siri. Posamezna izplačila bodo odvisna od tega, koliko ljudi bo zaprosilo za denar.
Prva skupinska tožba proti Applu je sledila poročilu časopisa The Guardian iz leta 2019, ki je trdil, da Applovi zunanji izvajalci med delom pri nadzoru kakovosti Siri »redno poslušajo zaupne zdravstvene informacije, dogovore o drogah in posnetke parov med intimnimi trenutki«. Čeprav naj bi se Siri sprožila z namernim zbujanjem, je žvižgač dejal, da so bili naključni sprožilci pogosti, in trdil, da lahko Siri prebudi že tako preprost pojav, kot je zvok zadrge. Apple je za časnik The Guardian povedal, da je bil izvajalcem posredovan le majhen del posnetkov Siri, pozneje pa je ponudil uradno opravičilo in dejal, da zvočnih posnetkov ne bo več hranil.
Apple ni bil edino podjetje, ki je bilo obtoženo, da so poslušali zaupne posnetke. Tudi Google in Amazon uporabljata izvajalce, ki prisluškujejo posnetim pogovorom, vključno z naključno posnetimi, podobna tožba proti Googlu pa je v postopku.
Prijavi napako v članku