Amazon v vesolje uspešno poslal prvih 27 satelitov Kuiper
Amazonov ambiciozni projekt Kuiper, namenjen vzpostavljanju satelitskega širokopasovnega interneta, se je uradno pričel. Pred dnevi je bil uspešno izstreljen prvi paket satelitov, s čimer je Amazon uradno vstopil v tekmo s SpaceX-ovim Starlinkom.
Pri izstrelitvi 28. aprila so uporabili raketo Atlas V podjetja United Launch Alliance (ULA) iz vesoljskega oporišča Cape Canaveral na Floridi, potem ko je bila prvotna izstrelitev 9. aprila odpovedana zaradi slabega vremena. Na krovu je bilo 27 satelitov, ki so jih uspešno namestili v nizko Zemljino orbito na višino 450 km.
»Čeprav je to le prvi korak na dolgi poti do izstrelitve celotne konstelacije v nizko orbito, predstavlja izjemen dosežek inovacij in trdega dela. Zelo sem ponosen na celotno ekipo,« je izstrelitev komentiral Amazonov izvršni direktor Andy Jassy.
Amazon je potrdil, da so sateliti aktivirani in že komunicirajo z zemeljskimi postajami, prvi uporabniki pa naj bi že letos dobili dostop do hitrega satelitskega interneta z nizko latenco.
Gre za prvo izmed 80 načrtovanih izstrelitev, v okviru katerih želi Amazon v orbito poslati skupno 3236 satelitov, da bi ustvaril lastno internetno konstelacijo. Projekt Kuiper, vreden 10 milijard dolarjev, je bil napovedan leta 2019. Po uspešni izstrelitvi bodo zdaj vse moči usmerili k lovljenju roka, ki jim ga je zastavila ameriška Zvezna komisija za komunikacije (FCC) – do sredine leta 2026 v orbito poslati vsaj polovico načrtovanih satelitov.
Kljub uspešnemu začetku ima Amazon pred sabo še veliko dela. SpaceX je včeraj zaključil že svojo 50. misijo Starlink v letu 2025, skupno pa je izvedel že 250 namenskih izstrelitev in ima v orbiti več kot 7200 satelitov. Dolgoročno cilja na 12.000 satelitov, pridobil pa je tudi že dovoljenje za širitev konstelacije na 34.400 satelitov.
Ob Amazonu so v tekmi za vesoljsko internetno povezljivost še druge družbe, kot sta francoski Eutelsat in kitajski Spacesail, vendar ima SpaceX ogromen časovni in infrastrukturni naskok. Medtem se nizka orbita vse bolj polni, kar odpira tudi vprašanja o prostorski gneči in varnosti satelitov.
Prijavi napako v članku