Triki in nasveti
26.10.2018 12:00

Deli z drugimi:

Share

Ali se sploh splača kupiti podaljšano garancijo?

Kolikokrat ste že kupovali izdelek višjega cenovnega ranga, brez da bi vam pri tem prodajalec ponudili možnost podaljšane garancije? Pa sploh veste, za kaj gre? Katero škodo krije?
Podaljšane garancije ne ureja noben zakon.
Podaljšane garancije ne ureja noben zakon.

Že ob samem obisku trgovine (tudi spletne) lahko pri izdelkih višjega cenovnega ranga zagledamo možnost dokupa podaljšane garancije za določeno število let (večkrat je ta od 2 do 5 let). Prav tako nam to možnost prodajalci tudi sami vsiljujejo. Ta garancija naj bi bila nekakšen “podaljšek” klasične garancije, katero proizvajalci sami avtomatično dodajo vsakemu artiklu. Po navadi je ta 2 leti na izdelek (računalnik, telefon, televizor,…) in 1 leto na dodatno opremo (slušalke, polnilec, kabli,…).

Težava se pa pojavi šele pri drobnem tisku, oziroma pri tistemu delu pogodbe, katerega praktično noben potrošnik ne prebere – niti delno. Trgovci si namreč skoraj vedno sami izoblikujejo pogoje podaljšane garancije, ki se lahko bistveno razlikuje od proizvajalčeve.

Kljub temu, da verjetno niste nikoli prebrali drobnega tiska, lahko kar hitro izvemo, da smo za samo-poškodbe izdelka odgovorni sami. Podaljšana garancija tega namreč največkrat ne vključuje. Dober primer je vedno lahko računalnik polit z vodo, ali pa razbit zaslon na telefonu … V drobnem tisku zelo verjetno tudi piše, da četudi ima izdelek stvarno napako (to je napaka, ki je nastala že pri sami izdelavi), si lahko servis vseeno vzame vsaj 3 poskuse popravila, in to v roku vsaj enega meseca.

Omenimo še, da je v tej podaljšani garanciji lahko tudi navedeno, da vam prodajalec lahko zamenja kupljen artikel kar z rabljenim, če je ta popolnoma delujoč? Če pa je poškodba ali napaka nekako krita s strani podaljšane garancije, ne smemo nikakor pozabiti na svoj delež (soudeležbo), katerega je potrebno plačati za popravilo.

Najbolje je, da pred sklenitvijo podaljšane garancije dobro premislimo ali jo sploh potrebujemo, kje in kako bomo izdelek uporabljali, ali bomo za soudeležbo pri popravilu morali odšteli toliko denarja, kolikor smo dali za polovico samega izdelka …

V večini primerov je takšna sklenitev “podaljšane garancije” popolnoma nepotrebna in samo dodaten strošek za stranko. Za konec pa ne smemo pozabiti še dejstva, da prodajalec dobi maržo za vsako prodano “podaljšano garancijo”.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več

REDIT d.o.o.

Vodnikova cesta 232 , 1000 Ljubljana, Tel: 040 768 404
Podjetje Redit d.o.o. je za uporabnike ključnega pomena saj s svojimi storitvami poskrbi za nemoteno delo od doma oziroma za to, da računalnik deluje tako, kot od njega pričakujemo. ... Več

ADVANTECH SOLUTIONS d.o.o.

Bravničarjeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 030 703 704
S čim se ukvarja Advantech Solutions? Na kratko: Podjetje Advantech Solutions ovrednoti temeljno sestavo vašega podjetja, da bo vaša pot do uspeha optimalna. Strokovnjaki oblikujejo ... Več
Bronasti partner

Agencija POTI – Z znanjem do cilja!

Stegne 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 511 39 21
Agencija POTI – Z znanjem do cilja! Agencija POTI, izobraževalna, svetovalna in založniška družba, si je v več kot 20. letih delovanja, pridobila obilico znanja in izkušenj ... Več