Triki in nasveti
26.10.2018 12:00

Deli z drugimi:

Share

Ali se sploh splača kupiti podaljšano garancijo?

Kolikokrat ste že kupovali izdelek višjega cenovnega ranga, brez da bi vam pri tem prodajalec ponudili možnost podaljšane garancije? Pa sploh veste, za kaj gre? Katero škodo krije?
Podaljšane garancije ne ureja noben zakon.
Podaljšane garancije ne ureja noben zakon.

Že ob samem obisku trgovine (tudi spletne) lahko pri izdelkih višjega cenovnega ranga zagledamo možnost dokupa podaljšane garancije za določeno število let (večkrat je ta od 2 do 5 let). Prav tako nam to možnost prodajalci tudi sami vsiljujejo. Ta garancija naj bi bila nekakšen “podaljšek” klasične garancije, katero proizvajalci sami avtomatično dodajo vsakemu artiklu. Po navadi je ta 2 leti na izdelek (računalnik, telefon, televizor,…) in 1 leto na dodatno opremo (slušalke, polnilec, kabli,…).

Težava se pa pojavi šele pri drobnem tisku, oziroma pri tistemu delu pogodbe, katerega praktično noben potrošnik ne prebere – niti delno. Trgovci si namreč skoraj vedno sami izoblikujejo pogoje podaljšane garancije, ki se lahko bistveno razlikuje od proizvajalčeve.

Kljub temu, da verjetno niste nikoli prebrali drobnega tiska, lahko kar hitro izvemo, da smo za samo-poškodbe izdelka odgovorni sami. Podaljšana garancija tega namreč največkrat ne vključuje. Dober primer je vedno lahko računalnik polit z vodo, ali pa razbit zaslon na telefonu … V drobnem tisku zelo verjetno tudi piše, da četudi ima izdelek stvarno napako (to je napaka, ki je nastala že pri sami izdelavi), si lahko servis vseeno vzame vsaj 3 poskuse popravila, in to v roku vsaj enega meseca.

Omenimo še, da je v tej podaljšani garanciji lahko tudi navedeno, da vam prodajalec lahko zamenja kupljen artikel kar z rabljenim, če je ta popolnoma delujoč? Če pa je poškodba ali napaka nekako krita s strani podaljšane garancije, ne smemo nikakor pozabiti na svoj delež (soudeležbo), katerega je potrebno plačati za popravilo.

Najbolje je, da pred sklenitvijo podaljšane garancije dobro premislimo ali jo sploh potrebujemo, kje in kako bomo izdelek uporabljali, ali bomo za soudeležbo pri popravilu morali odšteli toliko denarja, kolikor smo dali za polovico samega izdelka …

V večini primerov je takšna sklenitev “podaljšane garancije” popolnoma nepotrebna in samo dodaten strošek za stranko. Za konec pa ne smemo pozabiti še dejstva, da prodajalec dobi maržo za vsako prodano “podaljšano garancijo”.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

COPIA BIRO d.o.o.

Koprska ulica 106b, 1000 Ljubljana, Tel: 01 242 58 00
Podjetje Copia biro d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2012. Od leta 1980 do leta 2012 je delovalo kot sektor v okviru podjetja Copia d.o.o. Leta 2013 so se preselili v poslovne prostore ... Več

NGN MEDIA

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Ste na spletu? Če niste, ne obstajate. To je resnica digitalne dobe. Potrošniki iščejo najhitrejšo pot do izdelka ali storitve. Na vas je, da jim to omogočite, bodisi prek spletne ... Več
Bronasti partner

BIROMATIK NT d.o.o.

Ulica Staneta Severja 18, 2000 Maribor, Tel: 02 300 03 60
Storitve podjetja Biromatik NT Prednosti BIROMATIK-a so v izdelavi »butičnih programskih produktov«. To so specialne rešitve po želji uporabnikov. Vsaka stranka, ne glede ... Več
Zlati partner

AUDIO BM d.o.o.

Italijanska ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 059 044 055
Kot eden najpomembnejših čutov nam sposobnost sluha omogoča povezovanje in socializiranje s preostalim svetom. Najpomembneje pa je, da nas sluh poveže z ljudmi in omogoča komunikacijo ... Več