Z zanesljivimi in nizkoogljičnimi viri energije v svetlo energetsko prihodnost
Upravljanje s strateškimi dobrinami mora biti v največji možni meri – strateško. Na ravni države, regije, EU in globalno potrebujemo predvsem dovolj energije. Ta pa mora biti nizkoogljična in ekonomsko dostopna, da ohranimo družbeno blaginjo in življenjski standard, kot ju imamo danes.
Potrebujemo zanesljive in nizkoogljične proizvajalce električne energije
Jedrska energija se kot najstabilnejši vir proizvodnje nizkoogljične elektrike v kombinaciji z nestanovitnimi obnovljivimi viri energije vse jasneje izkazuje kot zmagovita kombinacija za razogljičenje in uresničevanje ciljev podnebne nevtralnosti, ki hkrati prispeva tudi k znižanju naše energetske uvozne odvisnosti. Jedrska energija je danes tako v EU kot v Sloveniji največji posamični nizkoogljični vir, v EU je okoli polovica vse nizkoogljične elektrike proizvedene iz jedrske energije.
Več kot 99 % vse električne energije, proizvedene v elektrarnah Skupine GEN, je iz nizkoogljičnih trajnostnih in obnovljivih virov: jedrske, vodne in sončne energije. To je energetska mešanica, ki se tako po ekonomskih in družbenih kot po okoljsko-podnebnih kazalnikih izkazuje za pravo kombinacijo pri oblikovanju trajnostne energetske prihodnosti Slovenije.
Učinkovita raba energije in elektrifikacija
V luči obvladovanja podnebnih sprememb je tako v Sloveniji in EU kot tudi na globalni ravni ključnega pomena, da elektriko proizvajamo iz čistih virov. Proizvodnja električne energije v Skupini GEN je v več kot 99 % nizkoogljična, saj elektriko proizvajajo predvsem iz jedrske in vodne energije. Smiselno je ta portfelj virov energije ohraniti in nadgraditi tudi za prihodnjo neodvisno oskrbo Slovenije z energijo, ki se pospešeno razvija v smeri elektrifikacije sektorjev transporta, hladu, ogrevanja in novih tehnologij ter s tem povezane rasti rabe električne energije.
Poudariti je potrebno, da je elektrifikacija omenjenih sektorjev hkrati tudi ukrep učinkovite rabe energije. Toplotna črpalka je 3 do 4-krat učinkovitejša od klasičnih ogrevalnih sistemov. Posledično ukrepi učinkovite rabe energije zvišujejo rabo električne energije.
Ukrepi učinkovite rabe energije zvišujejo potrebe po električni energiji. Ključnega pomena je, da že danes in v prihodnosti elektriko proizvajamo iz čistih virov, kot so jedrska energija in drugi obnovljivi viri energije, kot sta vodna in sončna energija.
(P.R.)
Prijavi napako v članku