Kaj nam bo prineslo omrežje 5G?
Medtem ko se je mobilna telefonija četrte generacije (4G/LTE) komajda ukoreninila v vsakdanje življenje ljudi, je že v pripravi njena naslednica. Gre za peto generacijo mobilne telefonije (5G/LTE), ki naj bi bila uporabnikom mobilnih naprav na voljo najpozneje do leta 2020. Med vsemi pa je na tem področju zdaleč najbolj aktivno podjetje Nokia, ki celo verjame, da naj bi se že v enem letu delež uporabnikov mobilnega omrežja 5G povečal na kar 150 milijonov.
Pri podjetju Nokia verjamejo, da ima tehnologija 5G/LTE veliko potenciala za uspeh, saj naj bi ponujala teoretične hitrosti prenosa do 20 gigabitov na sekundo, kar bo kot nalašč za predvajanje videoposnetkov na zahtevo in ponujanje številnih novih mobilnih storitev. Videoposnetek velikosti 800 megabajtov bo namreč mogoče (vsaj teoretično) prenesti v manj kot pol sekunde, medtem ko enak prenos v omrežju 4G/LTE danes v povprečju traja kar 40 sekund. Pri največji obremenjenosti pa naj bi hitrost znašala 100 megabitov na sekundo, kar je desetkrat več od sedanjega omrežja 4G.
Čipovja za podporo mobilnega omrežja 5G/LTE naj bi za nameček porabila precej manj energije od čipovlji s podporo omrežju 4G/LTE. To pa v praksi pomeni daljšo avtonomijo mobilnih naprav.
Prijavi napako v članku