7 let za Android!
V drugi polovici leta 2008 je podjetje HTC za ameriškega ponudnika telekomunikacijskih storitev T-Mobile pripravilo prvi mobilni telefon, opremljen s platformo Android 1.0. Ta je uporabnikom v primerjavi s tedanjimi rešitvami prinesel hiter in zanesljiv odprtokodni operacijski sistem, uporabniku prijazen grafični vmesnik in bogato paleto uporabne programske opreme. Z mobilnikom T-Mobile G1 se je dejansko pričel zmagoslaven pohod mobilnega operacijskega sistema Android.
Le nekaj mesecev kasneje je luč sveta ugledal mobilni operacijski sistem Android 1.5 Cupcake, ki je med drugim omogočal uporabo navideznih tipkovnic drugih podjetji, možnost uporabe vidgetov in celo možnost snemanja in predvajanja videoposnetkov. Po dobrem letu dni je bil na voljo Android 2.0 Eclair s podporo navigaciji preko storitve Google Maps, »živi« ogranjevalniki zaslona in možnost uporabe storitve govor-v-tekst. Mobilna operacijska sistema Froyo in Gingerbread oziroma Android 2.2 in Android 2.3 sta prinesla možnost uporabe mobilnika kot dostopno točko do svetovnega spleta, boljše upravljanje z baterijo in podporo za uporabo sprednje kamere.
Android 3.0 Honeycomb je bil bolj kot ne namenjen tabličnim računalnikom medtem ko sta različici Android 4.0 Ice Cream Sandwich in Android 4.1 Jelly Bean bili pisani na kožo tako pametnim mobilnim telefonov kot tabličnim računalnikom. V letu 2013 je na svoj račun prišel operacijski sistem Android KitKat, ki je med drugim prinesel boljšo podporo za uporabo vidgetov na domači strani, medtem ko je različica Lollipop prinesla izboljšave na področju grafike.
V prihodnjih nekaj dneh pa se bo pričelo obdobje za mobilni operacijski sistem Android 6.0 Marshmallow. Novost v marsičem posnema konkurenčni operacijski sistem iOS, saj od uporabnika privzeto zahteva dovoljenje pri dostopu do določenih komponent mobilne naprave ali programov, kot so kamera, mikrofon, koledar, kontakti in še več. Poleg tega omogoča še boljši predogled spletnih strani z možnostjo vnaprejšnjega nalaganja na osnovi zgodovine brskanj.
Prijavi napako v članku