Zmaga človekovih pravic nad Googlom
Glavna naloga iskalnika Google je indeksacija vseh spletnih strani, ki se nato izpisujejo med zadetki. To pomeni tudi tistih spletnih strani, kjer so navedene vaše osebne informacije v povezavi z določenim dogodkom ali kakšno drugo tematiko. Tako se je dogajalo, da so se med zadetki znašli tudi posamezniki, ki npr. niso poravnali davkov in katerih hiša je bila zato zasežena s strani države. Tragičen osebni dogodek je bil tako na ogled vsem, ki so vnesli ime in priimek posameznika. Slednje je resnični primer prebivalca Španije, ki je nato od Googla zahteval umik strani iz rezultatov iskanja.
Pri Googlu prošnje niso upoštevali in sledila je pritožba na Evropskem sodišču za človekove pravice. Slednje je sprejelo sklep, da imajo državljani Evropske Unije pravico, da se spletne strani, ki so povezane z njihovim imenom, umaknejo iz iskalnika. Na ta način se prepreči, da bi se neprijetni dogodki posameznika za vedno zabeležili na spletu in s tem bili na voljo vsem ostalim uporabnikom iskalnika Google.
Odziv s strani Googla je pričakovano slab. Izrazili so veliko presenečenje nad odločitvijo Evropskega sodišča in hkrati opozorili na težko nalogo, ki jih čaka pri izpolnjevanju zahtev posameznikov. Kot prvi ukrep so pripravili poseben obrazec preko katerega lahko sleherni državljan EU zahteva umik spletni strani, kjer se nahajajo vsebine v povezavi z imenom in priimkom posameznika. Proces zaenkrat še ni dokoneč in v tem trenutku zapleten saj od vas med drugim zahteva tudi identifikacijo s pomočjo slike.
Prijavi napako v članku