Računalništvo, telefonija
07.11.2011 15:08
Posodobljeno 13 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Evropa in ZDA se pripravljata na kibernetsko vojno

Ameriški in evropski strokovnjaki za varnost bodo v praksi preizkusili dva scenarija, ki sta ob nastopu kibernetske vojne najbolj verjetna.
Ameriški in evropski strokovnjaki za varnost bodo v praksi preizkusili dva scenarija, ki sta ob nastopu kibernetske vojne najbolj verjetna.

V drugi polovici lanskega septembra so se vsi večji spletni mediji razpisali o nevarnem računalniškem črvu Stuxnet. Ta je povzročil veliko sivih las predvsem iranskim strokovnjakom za informacijsko varnost. Pred kratkim so nepridipravi pripravili še računalniški črv Duqu, ki močno spominja na Stuxnet. Tu namreč gre za univerzalno škodljivo programsko kodo, ki je namenjena izvajanju usmerjenih napadov na izbrane oziroma v naprej določene cilje. Poleg tega ta omogoča še samodejno prilagajanje glede na tarčo, ki jo napada.

Ker bi se lahko računalniški črv Duqu uporabljal celo za izvajanje kibernetskih vojn, je skupina ameriških in evropskih strokovnjakov za kibernetsko varnost pričela preučevati različne scenarije kibernetskih napadov. Ti so združili moči z namenom, da preučijo, kako preprečiti morebitno spletno ogroženost temeljne infrastrukture in zagotoviti, da se bodo njihovi državljani in podjetja na spletu počutili varne in zaščitene. Poleg tega poskušajo še ugotoviti, kaj dejansko bi se v zgodilo v primeru pravega napada na evropsko in ameriško informacijsko infrastrukturo in kakšne bi bile posledice za varnost vseh vpletenih držav.

Ameriški in evropski strokovnjaki za varnost bodo v praksi preizkusili dva scenarija, ki sta ob nastopu kibernetske vojne najbolj verjetna. Prvi predvideva krajo in javno objavo podatkov ene od evropskih varnostnih agencij, drugi pa simulira napad na ameriške sisteme za nadzor distribucije električne energije. Rezultat preizkušanj bo plan z ukrepi, ki naj bi omejili oziroma zmanjšali obseg škode v primeru pričetka kibernetske vojne na globalni ravni.

Tu velja še omeniti, da imajo države, kot so ZDA, Rusija, Kitajska in Nemčija, že vzpostavljene lastne vojaške enote za računalniško bojevanje. To dejansko kaže na to, da se sodobne vojne ne bodo več bojevale samo na tleh, na morju in v zraku, ampak še v navideznem svetu. Verjetno vas zanima, kako je s slovensko vojsko in ali je ta pripravljena na kibernetske vojne. Mnogi strokovnjaki menijo, da temu ni tako, saj je zaradi nizkih plač in še slabših razmer naša vojska povsem podhranjena s strokovnjaki na področju računalniškega bojevanja.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

CDS COM d.o.o.

Pot k sejmišču 30, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 580 96 50
Podjetje CDS COM d.o.o. je na slovenskem trgu prisotno že več kot 30 let. Prepoznavno je kot kvaliteten distributer in serviser strojne opreme za potrebe digitalnega tiska. Poleg ... Več

MegaSbajt, Sebastjan Sumina s.p.

Pot za Stan 16, 1351 Brezovica pri Ljubljani, Tel: 041 241 455
MegaSbajt je mlado podjetje, ki je ambiciozno pristopilo k izvajanju računalniških storitev in prodaje na področju informacijske tehnologije. Na podlagi strokovno in hitro izvedenih ... Več

PROLON d.o.o.

Rogaška cesta 27, 3240 Šmarje pri Jelšah, Tel: 041 364 535
Podjetje Prolon v Šmarju pri Jelšah je najbolj poznan s trgovino in poslovalnico Telekoma, a to še zdaleč ni njihov edini projekt. Že tri leta uspešno vodijo grafični studio ... Več
Zlati partner

MICROSOFT d.o.o.

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 01 584 61 11
Slovenska podružnica Microsofta je bila ustanovljena leta 1994 z željo, da bi tudi slovenskemu trgu ponudili inovativno programsko opremo. Od začetkov, ko so bili v podjetju zaposleni ... Več