Kako se zaščititi pred napadom Anonymousa na Facebook?
Kmalu bo 5. november. To bo dan, ki si ga bodo za vedno zapomnili vsi uporabniki Facebooka. V prvi polovici oktobra je namreč hekerska skupina Anonymous potrdila, da bo 5. novembera izvedla obsežen napad na priljubljeno družabno omrežje. Povodi za množični napad naj bi bili slabo varovanje osebnih podatkov, neomejeno zbiranje in hranjenje osebnih in zasebnih podatkov ter težave z brisanjem uporabniških profilov. Poleg tega naj bi Facebook že več let sodeloval celo s totalitarnimi režimi.
Strokovnjaki za informacijsko varnost so prepričani, da so tu možni trije scenariji. Po prvem hekerska skupina Anonymous napada sploh ne bo izvedla. V tem primeru se bo tresla gora, rodila miš. Po drugem scenariju naj bi hekerska skupina Anonymous izvedla distribuiran napad za zavračanje storitev (DDoS). V tem primeru bo Facebook postal nedosegljiv za nekaj ur ali celo dni. Scenarij globalnega izpada je zelo malo verjeten, vsaj glede na razpršenost Facebookovih strežnikov širom sveta. Tretji scenarij bi bil za priljubljeno družbeno omrežje najbolj uničujoč, saj bi tu hekerska skupina Anonymous izvedla neposrednega napad na centralni informacijski sistem Facebooka. V tem primeru bi bile posledice za priljubljeno družbeno omrežje najhujše, saj bi ji hekerji izmaknili zaupne podatke in podatke o uporabnikih. Glede na to, da je hekerska skupina Anonymous že uspešno vdrla v strogo varovane informacijske sisteme zveze NATO, v številne policijske sisteme širom sveta, v informacijski sitem ameriškega zveznega preiskovalnega urada FBI, je ta scenarij povsem mogoč.
Kaj lahko tu storijo uporabniki Facebooka? Bore malo. Če se bo uresničil scenarij neposrednega napada na centralni informacijski sistem Facebooka, bodo vsi njihovi osebni podatki odtujeni. Posledice lahko omilijo tako, da izbrišejo vse osebne podatke, ki niso nujno potrebni (elektronski poštni naslov, telefonske številke, sorodstvene veze in podobno). To prav tako velja za vse fotografije. Mogoče se tu splača poskrbeti še za dovolj dolgo in kompleksno uporabniško geslo. Kaj več uporabniki Facebooka niti ne moremo storiti.
Prijavi napako v članku