Devet članic EU za prepoved prodaje “tradicionalnih” vozil
Avtomobili z notranjim izgorevanjem predstavljajo težavo predvsem v večjih mestih. Zaradi njih je zrak pogosto tako onesnažen, da morajo oblasti nekajkrat letno celo prepovedati njihovo uporabo. Zato ne preseneča, da želi vse več držav po svetu povsem prepovedati prodajo vseh avtomobilov in drugih vozil, ki jih poganjajo izključno fosilna goriva.
Skupina držav članic Evropske unije pa je na Evropsko komisijo nedavno celo poslala uradno zahtevo, v kateri poziva k jasnemu načrtu in roku na ravni EU za prepoved nadaljnje prodaje bencinskih in dizelskih avtomobilov. Omenjeno skupino devetih držav članic vodita Danska in Nizozemska, med njimi pa najdemo še Avstrijo, Belgijo, Grčijo, Irsko, Litvo, Luksemburg in Malto. Njihova namera temelji na študiji, ki je pokazala, da približno četrtina toplogrednih plinov, proizvedenih v EU, prihaja neposredno iz prometne industrije, kar je seveda slabo tako za okolje kot za ljudi.
Evropska unija je sicer že pred tem predlagala uvedbo strožjih okolijskih standardov Euro 7, ki bi bili z vidika ekologije zelo strogi skozi celotno življenjsko dobo avtomobila. Novosti bodo pričele veljati od leta 2025 in so tako restriktivne, da so proizvajalci vozil že na nogah. Grozijo celo z umikom svojih vozil na fosilna goriva iz trga evropske unije.
Pri tem velja omeniti, da se je v Evropski uniji prodaja električnih avtomobilov lani potrojila. Prodanih je bilo več kot milijon vozil, kar je nekaj več kot 10 % vseh prodanih novih avtomobilov v “pandemičnem” letu 2020. Obeti za letošnje leto so še bolj spodbudni, saj vse več voznikov v električnih avtomobilih vidi prednost.
Prijavi napako v članku